Dünyada Değişim Yaratacak 25 Kadın Lider

Vital Voices dünyada değişim yaratacak 25 kadın lideri güçlendirmek üzere uyguladığı VVEngage programının 2019-2020 katılımcılarını açıkladı.

Vital Voices, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışan kadın liderlere yatırım yapan ABD merkezli bir sivil toplum kuruluşu. ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Madeleine Albright tarafından 1997 yılında kurulan Vital Voices, dünyanın dört bir yanındaki liderlerin gelişimi için üç ana alanda çalışma yürütüyor: İnsan hakları, ekonomik fırsat ve siyasi ve kamu liderliği. Pratik beceri ve hizmetler sunan programlar tasarlayan kuruluş, liderlerin stratejik planlar geliştirmelerine, hikayelerini anlatmalarına ve yeni kitlelere ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Cesur bir vizyona sahip kadın liderleri VVEngage Programı’nda bir araya getiren kuruluş, daha sonra bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için kadın siyasetçilerle ortaklık kurarak, becerilerini, bağlantılarını ve görünürlüklerini artıran uzun vadeli yatırımlar yapıyor.

VVEngage’in amacı, kadın liderlerin kamusal alandaki kapasitelerini, karar alma becerilerini ve etkinliklerini artırmak, kadın liderliğine ilişkin bir kültür yaratmak ve küresel olarak kamu temsilinde cinsiyet eşitliği sağlamak.

2019-2020 VVEngage Programı’na kabul edilen kadın liderler:

Tamara Adrián

Avukat ve hukuk profesörü olan Tamara Adrián, 2016’dan bu yana Venezuela Ulusal Meclisi’nde milletvekili. Tamara, Venezuela’da meclise seçilen ilk transseksüel birey.

Andrés Bello Katolik Üniversitesi’nden emekli olan profesör Adrián, Central University ve Venezuela Büyükşehir Üniversitesi’nde profesörlüğe devam ediyor. LGTTTBI hukukunun yanı sıra, ders verdiği diğer konularla ilgili birçok makale ve kitabın yazarı.

Adrián ayrıca Homofobi ve Transfobiye Karşı Uluslararası Günü Komitesi (IDAHO-T) ve GATE: Trans Eşitliği için Küresel Eylem Yönetim Kurulu Başkanı. 2010-2013 yılları arasında Uluslararası Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve Intersex Derneği’nin (ILGA) Dünya Trans Sekreteri olarak görev yaptı.

Adrián, 1976’da Caracas’taki Andrés Bello Katolik Üniversitesi’nden mezun oldu. 1982’de Paris Üniversitesi Panthéon-Assasin’de hukuk doktorasını tamamladı.

Wa Ode Asmawati 

Wa Ode Asmawati, 2016 yılında Jakarta Bilgi Komisyonu’na Komisyon Üyesi olarak seçildi. Görevleri arasında, bilgi ihtilaflarının çözülmesi ve karara bağlanması, kamu kurumlarının uygunluğunun değerlendirilmesi, standart bilgi hizmetlerinin daha erişilebilir hale getirilmesi ve vatandaşların bu konudaki farkındalık ve bilgi edinme özgürlüklerinin savunulması yer alıyor.

Asmawati ayrıca, 34 ilde şubeleri bulunan Endonezya’daki en büyük Müslüman kadın örgütü Aisyiyah’ın Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Bu kurulda, afet yönetimi üzerinde çalışarak, kadınlara, çocuklara, yaşlılara ve engellilere, doğal afetler sonrası yeniden yapılanma süreçlerinde destek olmanın yanı sıra afet yönetimi ve acil durum müdahale kaynaklarına daha fazla erişim sağlanması üzerine çalışıyor.

Asmawati, insan ticareti mağduru kadınların bilgi ve kaynaklara erişimini sağlamak için de çalışmalar yürütüyor.

Daha önce Sosyal İşler Bakanlığı İnsan Ticareti ve Şiddet Ekibi’nde görev yapan Asmawati,Endonezya’da 18 ilde faaliyet gösteren, AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele için Küresel Fon’un kuruluşunda etkili oldu.

Oana Bîzgan

Bîzgan, Romanya Parlamentosu Üyesi ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nde görev yapıyor. Aynı zamanda Dünya Ekonomik Forumu’nun Genç Küresel Lider ve Kadın Siyasi Liderler Forumu tarafından yürütülen uluslararası Girl2Leader Kampanyası’nın da elçisi.

Bîzgan, küresel düzeyde kadın ve çocuk hakları savunucusu.  İlerici ve bağımsız bir milletvekili olarak, Romanya’da sokak tacizi yasası, kimliği olmayan çocuklar için eğitim ve sağlık hizmetlerine eşit erişim yasası ve yedi yaşına kadar koruyucu altındaki çocuklar için aile bulunmasına ilişkin yasa dahil olmak üzere beş yasayı meclisten başarıyla geçirdi. Bîzgan’ın vizyonu, tüm paydaşların sosyal adaleti sağlamada rol oynaması ve stratejik olarak daha adil bir dünya inşa etmeye yatırım yapmasını sağlamak. Sloganı ise: Olduğun gibi ol ve olduğun kişiyi sev!

Rosana Cueva

Rosana Cueva, medyada 30 yıldan fazla deneyime sahip, Peru’nun farklı yönetim kademelerindeki birçok yolsuzluk vakasını ortaya çıkarmış bir araştırmacı gazeteci.

Cueva, Peru’nun büyük bir televizyon programı olan Panorama’nın direktörü ve sunucusu.  Democratic Trajectory in Human Rights Issues from the National Coordinator of Human Rights Mansiyon Ödülü, the General Confederation of Workers of Peru Onayı ve demokrasinin güçlenmesine katkılarından dolayı pek çok ödüle layık görüldü.

Cueva, üç yıl arka arkaya Peru televizyonunda en etkili gazeteci olarak seçildi.

Isata Kabia

Kabia, kadınların siyasi katılımını ve liderliğini teşvik etmek için çalışan Sierra Leone’deki Voice of Women-SL’nin (VoW-SL) kurucusu ve direktörü.

Kabia, daha önce Dışişleri ve Uluslararası İş birliği Bakanlığı’nda bakan ve Toplumsal Refah, Cinsiyet ve Çocuk İlişkileri bakanı olarak görev yaptı. 2012 yılında Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ndeki Diaspora İlişkileri özel danışmanı görevinden istifa ettikten sonra Kuzey Sierra Leone’deki Port Loko bölgesinden ilk kadın parlamento üyesi seçildi.

Buna ek olarak Kabia, kozmetik, saç ve vücut ürünleri imalatı yoluyla iş yaratmaya odaklanan, finansal yönetimi eğitimleri yoluyla kendi işletmelerini başlatma ve yönetmede kadınlara ve gençlere destek veren bir sosyal etki  şirketi olan AFRiLOSOPHY’nin de CEO’su.

Mimoza Kusari-Lila

Kusari-Lila, Kosova parlamentosu üyesi ve nitelikli eğitim ve istihdam konularına odaklanan, liberal demokrat Alernativa Partisi’nin başkanı.

Daha önce Kosova başbakan yardımcısı ve ticaret ve sanayi sakanı ve Gjakova belediye başkanı olarak görev yapan Kusari-Lila, Kosova tarihinin ilk kadın belediye başkanı oldu.

Kusari-Lila, Kosova savaşı sırasında Makedonya’da mülteciydi ve o dönemde NPR’a mültecilerin durumunu bildiriyordu. Sınır Tanımayan Doktorlar ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile çalışan Kusari-Lila, daha sonra Kosovalı işletmeleri desteklemek için Dünya Bankası ve USAID için çalıştı.

Priştine Üniversitesi İşletme ve Bilgi Sistemleri bölümünden mezun olan Kusari-Lila, yüksek lisans derecesini Pittsburgh’daki Colorado Üniversitesi ve Duquesne Üniversitesi’nde tamamladı.

Susana Muhamad

Susana Muhamad bir çevre ve iklim aktivisti. C40 Şehirler İklim Liderliği Grubu’nda Latin Amerika’nın İklim Eylem Planlaması eski direktörü olarak, Paris Anlaşması’na göre iklim eylem planları geliştirmek için yerel yönetimlerle birlikte çalıştı.

Daha önce Bogota Çevre Sekreteri olarak görev yapan Muhamad, kömünite iletişimi ve özel sektörde sürdürülebilirlik konularında deneyime sahip.

Muhamad şu anda Bogota yerel meclisine aday ve bir iklim değişikliği aktivizm platformu üzerinde çalışıyor. Bogota’daki Los Andes Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi lisans ve Güney Afrika’daki Stellenbosch Üniversitesi’nden Sürdürülebilir Kalkınma Yönetimi ve Planlaması üzerine yüksek lisans derecesine sahip.

Virginia Muradzikwa

Virginia Muradzikwa, Zimbabwe’de Harare Metropolitcan Eyaleti’ni temsil eden bir parlamento üyesi.

Meclis’teki Kamu Hesapları, Taşımacılık, Gençlik, Sanat ve Kültür ile Toprak, Su, İklim ve Kırsal Kalkınma Komiteleri’nin üyesi olan Muradzikwa, Zimbabwe’deki en büyük muhalefet partisi Demokratik Değişim Hareketi Partisi’nin Ulusal Kadınlar sekreteri.

Korunmasız kadınlar, sokak çocukları ve kırsal alanlarda yoksul genç kızlar için çalışmalar yürütüyor.

Yeniden kullanılabilir menstrüel pedlerin dikilmesi ve bunların kırsal alanlardaki genç kızlarla dağıtılmasına ilişkin bir proje üzerinde çalışıyor.

Leba Nabou

Ulusal Federasyon Partisi’ne siyasi danışmanlık yapan Leba Nabou, 2019’da partinin Genel Sekreteri seçilmiştir.

Avustralya, Southern Queensland Üniversitesi Eğitim Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Greenpeace Avustralya Pasifik”te yıllarca danışman olarak çalıştı.

Nabou, çevresel ve sosyal adalet, açık ve şeffaf yönetişim konusunda tutkulu bir aktivist. Fiji’nin ekonomisinin büyümesini ve aynı zamanda çevre düzenlemelerinin güçlendirilmesini, Fiji’deki çevre konusunda kamu gözetim süreçlerinin şeffaf ve güvenilir olmasını sağlamak istiyor. Nabou ayrıca gençler gençlerin girişimciliğini destekliyor.

Immaculate Nalwadda

Immaculate Nalwadda, Uganda’da Kampala Belediye Meclisi’nde Gençlik Konseyi üyesi.

Nalwadda, kadın sporcuların medyadaki ve günlük yaşamdaki görünürlüğünü artırmayı ve her kademede temsil edilmesini teşvik eden Sports Women Connect Vakfı’nın direktörlüğünü yapıyor.  Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir girişimi olan Global Spor Mentorluğu Programı’nın da bir üyesi. Nalwadda, 2018’de, Spor kategorisinde, Topluluktaki En Etkili 20 Kadın için Women4Women ödülünü kazandı.

Nalwadda, Kyambogo Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimi alanında lisans derecesine ve Köln Üniversitesi’nden Olimpiyat Araştırmaları alanında yüksek lisans derecesine sahip.

Gülseren Onanç

Eşitlik için mücadele eden, toplumsal değişime yönelik çalışan ve evrensel kadın hakları gündemini takip eden bağımsız feminist hareket Eşitlik, Adalet ve Kadın Platformu’nun kurucusu. Kısa süre önce, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinine dayalı sosyal inovasyon ve girişimcilik yoluyla toplumsal cinsiyete odaklanan SES Derneği’ni kurdu.

Onanç, 2011-2018 yılları arasında meclis üyesi olarak seçildiği Cumhuriyet Halk Partisi’nin başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Politikaya girmeden önce, 2007-2011 yılları arasında Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı oldu. Görevi süresince Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini sürdürmek üzere KAGİDER Brüksel Ofisi’nin kurulmasına öncü oldu.

Mesleki kariyeri boyunca, Rusya ve Türkiye’deki çokuluslu şirketlerde orta ve üst düzey yönetici olarak çalıştı. İlaç ve gıda endüstrisinde çeşitli markalar geliştirdi. Uluslararası ortaklarıyla dijital tabanlı pazarlama ve online bilet şirketleri kurdu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İşletme Mühendisliği lisansı, Michigan State Üniversitesi’nden İşletme yüksek lisansına sahip olan Onanç, Harvard Kennedy Okulu’nda iki İşletme Programı’na katıldı. International Transformative Women Leaders ve Connected Women Leaders Groups üyesidir. 

Rachel Reese

Rachel Reese, Yeni Zelanda’nın güneyindeki en büyük şehir olan Nelson Şehri’nin ilk kadın belediye başkanı. Reese daha önce, üç yıl belediye meclis üyesi, üç yıl da belediye başkan yardımcısı olarak Nelson Şehir Konseyi’nde görev yapmıştı. 2016 yılında Yeni Zelanda Ulusal Yerel Yönetimler Konseyi’ne seçildi.

Reese, merkezi hükümette İklim Değişikliği, Doğal Tehlikeler, Biyoçeşitlilik ve Kaynak Yönetimi konularında öncü bir role sahip.

Reese, Otago Üniversitesi’nden Ticaret lisans derecesine ve Massey Üniversitesi’nden İş Araştırmaları (çatışma çözümü) yüksek lisans diplomasına sahiptir. Yeni Zelanda’nın en büyük bağımsız bilim örgütü olan Cawthron Enstitüsü mütevelli heyeti üyesidir. Reese, farklı geçmişlere sahip insanlarla, özellikle Yeni Zelanda’nın yerli Maori halkı ve mültecilerle ile ilişkiler kuran güvenilir ve empatik bir lider olarak tanınıyor.

Clara Rojas Gonzalez

Kolombiya’da eski bir parlamento üyesi olan Clara Rojas Gonzalez, Consultoria CR SAS’ın danışmanı olarak görev yapıyor. 2002’deki Kolombiya cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyası sırasında Gonzales, FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) tarafından kaçırıldı ve altı yıl boyunca esir tutuldu. Parlamentoda geçirdiği ve daha sonra esir tutulduğu süre boyunca yaşadığı deneyimleri anlatan CAPTIVE adlı bir kitap yazdı.

Gonzalez daha önce ticaret ve vergi hukuku alanında uzmanlaşmış ve Ulusal Planlama Dairesi ve Dış Ticaret Bakanlığı’nda görev yapan bir avukattı.  Universidad del Rosario’dan siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahip.

Iona Rothfeld

Iona Rothfeld, Şili’deki Ulusal Kadın Futbol Oyuncuları Birliği’nin (ANJUFF) kurucusu, eski başkanı ve şu anki direktörü ve yönetim kurulu üyesidir.

23 yaşındayken, Latin Amerika’daki kadın futbol oyuncularının sendikalaşmasını sağlayan ve bölgedeki kadın futbol oyuncularının maruz kaldığı ayrımcılığı açığa çıkaran bir hareketin başlamasına öncü oldu.

Rothfeld, sporu politik, kültürel ve sosyal değişimin aracı olarak destekleyen etkili bir kadın lider olarak kabul ediliyor.

Şili’deki Universidad de Chile’de hukuk fakültesindeyken, yedi yıl boyunca Şili’nin milli takımını temsil etti. Ayrıca Ulusal Sporcu Komitesi’ne hukuk danışmanlığı yaptı.

CIES-FIFA’dan Spor Yönetimi diplomasına sahip olan Rothfeld, Comunidad-Mujer ve UNDP tarafından yönetilen Kadınlar için Sosyal ve Siyasi Liderlik Okulu’na katıldı.

Fernanda Elena San Martín Carrasco

Feminist aktivist ve avukat Fernanda Elena San Martín Carrasco Bolivya’da parlamento üyesi. Bolivya’da yüksek oranda genç hamilelik oranına ve yüksek anne ölümü oranlarına yol açan kısıtlayıcı kürtaj yasalarıyla mücadele etmek için Cinsel ve Üreme Hakları ilişkin bir yasa tasarı üzerinde çalışıyor.

Université Paris Panthéon-Sorbonne ve Universidad Complutense Madrid’den mezun olan Carrasco, Universidad Católica Boliviana’dan yönetim ve kamu politikaları üzerine yüksek lisans derecesi aldı.

Jothimani Sennimalai

Hindistan’da parlamento üyesi olan Jothimani Sennimalai son yirmi yıldır Hindistan Ulusal Kongresi partisinde görev alıyor.

Sennimalai daha önce, Hindistan Gençlik Kongresi’nde genel sekreter ve Tamil Nadu Kongre Komitesi’nde konsey üyesi görevlerinde bulundu.

2011’de Tamil Nadu eyalet meclisi seçiminde ve 2014 ve 2019’da yapılan genel seçimlerde milletvekili olarak seçildi. 2010’da Yeni Delhi’de Asya Vital Voices konferansına katıldı.

Jothimani, Sri G.V.G College for Women’dan lisans, Annamalai Üniversitesi’nden hem sanat hem de felsefe alanında yüksek lisans derecesine sahip.

Mersiha Smailović

İnsan hakları aktivisti ve avukat Mersiha Smailović, NGO LEGIS’in başkanı. Mersiha, mültecilerin, göçmenlerin ve etnik grupların haklarının savunulmasının yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi ve Müslümanlara ve İslamofobiye karşı ayrımcılığın önlenmesi alanında da aktif bir rol oynuyor.

Mülteci hakları, İslamofobi ve kadın hakları üzerine araştırma makaleleri, çeşitli yerel ve uluslararası yayınlarda yer aldı. Mersiha, mülteci hakları konusundaki aktivizmi ve Makedon toplumundaki kadınlara odaklanan insan hakları çalışmaları nedeniyle ödül aldı.

Smailović Üsküp’teki Ss. Cyril and Methodius University of Skopje ‘den mezun oldu ve 2019’da Balkanlar’daki Vital Voices Advocates Empowerment Projesi’ne katıldı.

Aura Leticia Teleguario Sincal

Yerli kadın hakları aktivisti Sincal, BM Kadın Birimi Guatemala’sının Kurumsal ve Kurumlar Arası İlişkileri Özel Danışmanı ve Tigo Vakfı için Eğitim Programları danışmanı.

Sincal, daha önce Guatemala’da Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı olarak görev yaptı. Birleşmiş Milletler Forum on Indigenous Issues, the Global Network Lead-On Youth Initiative ve the National Youth Commission for the Construction of a Public Policy Agenda for Young Mayans üyesidir. Ayrıca uzun yıllardır Vital Voices Guatemala için çalışmaktadır.

Tanzila Umi Habiba
,

Tanzila Umi Habiba, Sindh İl Genel Meclisi Üyesi ve Yüksek, Teknik Eğitim ve Araştırma, Okul Eğitimi ve Özel Eğitim Daimi Komitesi Başkanı.

Habiba, kariyerine Bahria Vakfı Koleji Tando Muhammad Khan’da matematik ve bilgisayar öğretmeni olarak başladı. Daha sonra Asya Kalkınma Bankası (ADB) tarafından finanse edilen Sindh Devolved Programı’nda program asistanlığı yaptı ve organizasyon bir yıl sonra onu finans ve yönetişim görevlisi olarak atadı. ADB Projesi tamamlandıktan sonra, Benazir Butto Gençlik Gelişim Programı’na Bölge İzleme Koordinatörü olarak katıldı. Ağustos 2018’den beri Sindh İl Meclisi’nin bir üyesi olarak görev yapıyor.

Habiba, bilgisayar bilimlerinde doktora derecesine sahip. Habiba, Hindistan ve Pakistan’da etnik bir grup olan Sheedi topluluğundan, Sindh İl Genel Meclisi’ne seçilen ilk Afro-Pakistanlı kadın.
Phumzile van Damme

Phumzile Van Damme, Güney Afrika’da siyasi kariyerini yolsuzlukla mücadele ve halkın çıkarlarını korumaya adamış bir parlamento üyesidir.

Van Damme’nin önceki pozisyonları arasında Demokratik İttifak’ın ulusal sözcüsü, Parlamento Araştırma ve İletişim Başkanlığı ve Maliye, Ekonomik Kalkınma ve Turizm Bakanlığı’nın sözcüsü olmak yer alıyor.

Forbes’in En İyi 20 Kadın Gücü, Mail and Guardian’ın En İyi 200 Güney Afrikalı listesine seçildi ve ABD Siyasi Kampanyalar Bakanlığı tarafından düzenlenen Uluslararası Ziyaretçi Liderliği Programı’na katıldı.

Paolina Vercoutère Quinche

Feminist siyasetçi Paolina Vercoutère Quinche Ekvador’un Imbabura eyaletinde Otavalo Belediyesi meclis üyesi.

Daha önce, ilk Kichwa Imbabura Valisi ve Ekonomik ve Sosyal Kapsayıcılık Bakanlığı İl Müdürü olma unvanına sahip olan Quinche, 2017-2019 yılları arasında Imbabura eyaletinde delege vekil olarak görev yaptı.

Quinche belediye meclis üyesi olmasının yanı sıra, şiddete karşı mücadele veren ve kadın haklarını savunan Çalışan Kadınların Eşitliği Ulusal Platformu’nun da temsilcisi olarak görev yapıyor.

Quiche, aynı zamanda Ulusal Cinsiyet Eşitliği Konseyi’nin danışma kurulu temsilcisi ve kadın girişimciliğini destekleyen UNIOTAVALO’nun başkanı ve kurucusu.

Çöp ve plastik kullanımı konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan ve şehirdeki çöp ve kirlilikle mücadele etmek için çalışan ekolojik topluluk Kawsay Otavalo’nun kurucu ortağı olan Quiche, Sosyal ve Kültürel Gelişim Mühendisliği bölümünden mezun ve FLACSO’dan Cinsiyet ve Kamu Politikası alanında yüksek lisans derecesine sahip.

Daniela Damaris Viteri Custodio

Custodio, Kadın ve Savunmasız Halklar Bakanı’nın kıdemli hukuk danışmanı. Bu görevde, Kadınlara Yönelik Şiddet Ulusal Komisyonu’nu koordine etti, Ulusal Cinsiyet Eşitliği Politikası üzerinde çalıştı ve cinsiyet eşitliği ve savunmasız halkların insan hakları ile ilgili 10 kararnameyi kaleme aldı.

Daha önce Adalet Bakan Yardımcısı kıdemli hukuk müşaviri olarak görev yapan Custodio, Universidad Nacional de Trujillo’dan hukuk derecesi sahip. Universidad Complutense de Madrid’de, İspanya’da Granada Üniversitesi’nde ve Kosta Rika’da Amerika Birleşik Devletleri İnsan Hakları Enstitüsü’nde dersler alan Custodio, 2013 yılında Peru Katolik Üniversitesi (PUCP) Hukuk Fakültesi’nde öğretim asistanlığı yaptı.

Rebekah Warren

Rebekah Warren, 2006’dan beri Michigan Temsilciler Meclisi veya Michigan Senatosu’nda görev yapan Michigan Yasama Meclisi’nin en uzun süre görev yapan temsilcisi unvanına sahip.

Warren, havza dışından suyun yönlendirilmesini yasaklayan Büyük Göl Havzası Su Kaynakları Anlaşması’nı meclisten geçirilmesini müzakere etti.

Michigan Progressive Women’s Caucus’daki Kadın Sağlığı Ekibi eş başkanı olan Warren, üreme hakları konusunda çalışan etkili bir isim olarak kabul ediliyor.

Kholoud Wattar Kassem

Kholoud Wattar Kassem, 2017’den bu yana karar alma mekanizmalarında kadın temsilini artırmayı hedefleyen Lübnan merkezli Lebanese Women Towards Decision Making adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve başkanı.

Kassem, 2014-2016 yılları arasında Women in Parliaments Küresel Forumu’nda MENA Koordinatörü ve 2016 – 2018 yılları arasında Kadın Siyasi Liderler Küresel Forumu’nda kıdemli danışman olarak görev yaptı.

2018’de Avrupa Parlamentosu’nda ve Arnavutluk Meclisi’nde kadına yönelik şiddet ve kadının siyasete katılımı üzerine konuşma yaptı. Ayrıca 2016 yılında Ürdün’deki Women in Parliaments Küresel Forumu (WIP) Zirvesi’nden birini düzenledi.

Kassem, siyaset sosyolojisi alanında yüksek lisans derecesine sahip ve “Lüban’da Kadın ve Siyaset” adlı bir kitabı bulunuyor.

Sartiah Yusran

Sartiah Yusran, Endonezya’daki Halu Oleo Kendari Üniversitesi’nde Halk Sağlığı doçenti ve aynı zamanda Halu Oleo Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Merkezi’deki uzman ekibinin de koordinatörü.

Geçtiğimiz 15 yıl boyunca Yusran, Endonezya’yı kadın hakları konusunda yapılan çeşitli uluslararası forumlarda temsil etti. Avustralya, İsveç, Japonya, Rusya, Tayland, Hollanda ve Endonezya’daki ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmalar yaptı.

Endonezya’da kadın örgütlenmelerinde aktif olarak çalışan Yusran, etkili bir kadın hakları savunucusu.

Yusran, Melbourne Üniversitesi’nden kadın ve halk sağlığı üzerine doktora derecesine sahip.

avatar
  Kaydol  
Bildir
16 Ekim 2019