2019’un Dünyada En Çok Hayranlık Duyulan Kadınları

2019 Dünyada En Çok Hayran Duyulan Kadınlar listesi açıklandı. Listenin üst sıralarında yer alan kadınların, sosyal fayda ve sivil etki üretmek için çalışmalar yapan kadınlar olması dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski ‘first lady’lerinden Michelle Obama, en çok hayranlık duyulan isimler listesinde eşi Barack Obama’yı geride bıraktı.

Michelle Obama kadınlar listesinde ilk sıraya yerleşirken, eski ABD Başkanı Barack Obama ise erkekler kategorisinde ikinci sırada yer aldı.

Londra merkezli YouGov araştırma şirketinin 41 ülkeden 42 bin kişinin görüşünü alarak hazırladığı listede Bill Gates, en çok hayranlık duyulan erkek unvanını korudu.

İkinci sırada ABD’li TV sunucusu Oprah Winfrey yer alırken, geçen yıl kadınlar sıralamasının başında yer alan ünlü oyuncu Angelina Jolie, üçüncü oldu.

Toplumsal fayda üretiyorlar

Listenin ilk sıralarında yer alan kadınların, toplumsal fayda üretmek için çalışmalar yapan kadınlar olması dikkat çekti.

ABD’nin eski ‘first lady’si Obama, yaşamını çocukların ve ailelerin eğitim, beslenme, sağlık ve ekonomik fırsatlara daha iyi erişimine adamış bir isim. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan Jolie, Suriye’den Venezuela’ya kadar dünyadaki çeşitli mülteci krizlerine dikkat çekiyor. Winfrey ise doğal afet yardımı ve eğitim alanında ciddi  bağışlar yapıyor.

Listenin 4. sırasında yer alan Kraliçe Elizabeth,  çevre üzerine çalışmalarıyla takdir toplarken, 5. sıraya adını yazdıran Britanyalı oyuncu Emma Watson, birçok sivil toplum projesinde yer almış çok etkili bir kadın hakları savunucusu.

Kaynak: globalcitizen.org

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Ağustos 2019