Dünyanın En Genç Başbakanı: Sanna Marin

Finlandiya Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, Sosyal Demokrat Parti’nin lideri olarak seçilerek 34 yaşında dünyanın en genç ve Finlandiya’nın 3. kadın başbakanı oldu.

34 yaşındaki Sanna Marin’in liderliğini üstlendiği Sosyal Demokratlar, beş partili koalisyonun en büyük siyasi hareketi.

Başbakan Antti Rinne, greve giden postane çalışanlarının taleplerine kulak vermemekle ve süreci iyi yönetememekle eleştiriliyordu. Rinne artan tepkiler üzerine geçtiğimiz hafta istifasını verdi.

Finlandiya’da koalisyonun büyük ortağı liderin istifası sonrası yeni bir lider seçebiliyor ve seçilen parti lideri başbakanlık görevini de üstleniyor.

Koalisyon ortaklarının hepsi kadın

Rinne’nin istifası sonrası partinin başkan seçtiği Sanna Marin’in bu hafta içerisinde göreve başlaması bekleniyor. Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın Başbakanı oldu.

Marin’in başbakan olarak göreve başlamasıyla birlikte Finlandiya’daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri kadın olacak.

Dünyanın en genç başbakanı olmasına ilişkin Marin’in yorumu ise şöyle: “Hiçbir zaman yaşım ve cinsiyetim hakkında düşünmedim. Siyasete girme sebeplerimi ve seçmenin güvenini almış olmamı önemsiyorum.”

Görsel: The Times Finlandiya’da koalisyondaki beş partinin de lideri kadın. (Sanna Marin, 34, Sosyal Demokratlar; Li Andersson, 32, Sol İttifak; Maria Ohisalo, 34, Yeşil Lig; Anna Maja Henriksson, 55, Finlandiya İsveç Halk Partisi; Katri Kulmuni, 32, Merkez Parti.)

Sanna Marin hakkında

2012 yılında 27 yaşındayken memleketi Tampere kentinde Belediye Meclis Başkanlığı’na seçildi ve Sosyal Demokrat Parti içerisinde hızlı yükselişi başladı.

2015 yılında milletvekili seçildi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Nisan ayındaki seçimleri kazanmasının ardından Haziran ayında kurulan hükümette Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı görevine getirildi.

Kaynak: Guardian, BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Aralık 2019