Dünyanın İlk Kadın Futbol Hakemi: Drahşan Arda

FIFA’nın da resmi açıklamasıyla, artık dünyanın ilk kadın futbol hakeminin kim olduğunu biliyoruz: Drahşan Arda.

Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Drahşan Arda’nın dünya çapında ‘ilk kadın hakem’ olduğunu tescilledi.

1985 yılında ‘ilk Türk kadın hakem’ olarak Elmas Arabacı gösterilirken, 1995 yılında ‘Avrupa’nın ilk FIFA kokartlı Türk kadın hakemi’ Lale Orta olmuştu. Drahşan Arda ise dünyada ilk kadın hakemin kendisinin olduğu iddiasıyla FIFA’ya başvurdu. Arda 13 Aralık’ta eline ulaşan FIFA mektubu ile ismini böylece tescillemiş oldu.

Maça ilk kez 1968’de çıktı

1967-68 sezonunda hakemlik kursunu tamamlayıp Zonguldak’ta sertifikasını alan Drahşan Arda, 1968 yılında ilk kez maça çıktı. 4 yıl Türkiye’de hakemlik yaptıktan sonra Almanya’ya yerleşen Arda, uzun yıllar orada yaşadı. Bavyera Bölgesi’ndeki maçlarda görev alan Arda, öğretmen kimliğiyle de birçok genci spora kazandırdı. Arda spora katkıları nedeniyle Bavyera Futbol Federasyonu tarafından 30 yıllık bir altın rozet ve plaketle de ödüllendirildi.

Kendisinin dünyada ilk, Sema Tokat’ın ise ikinci kadın hakem olduğunu söyleyen Drahşan Arda, yaptığı başvurular ve gönderdiği belgelerle FIFA tarafından dünya çapında ilk kadın futbol hakemi olduğunun tescillendiğini sosyal medya hesabından açıkladı.

“Tarihte bir ilk olmak gurur verici”

Bundan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ve yıllardır gösterdiği emeklerin karşılığını aldığını belirten Arda, FIFA’nın mektubu eline ulaştığında çok heyecanlandığını ifade ediyor: “Tarihte bir ilk olmak gurur verici. İlk maçımı 26 Haziran 1968’te yönetmiştim. Tam 50 yıl önce hakemlik heyecanını yaşamıştım. FIFA’dan gelen mektupla da çok mutlu oldum. Mektup elime geçtiği anda ilk günkü kadar heyecanlandım. Dünyanın ilk kadın futbol hakemi olmak gurur verici.”

Fotoğraflar: DHA

avatar
2 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
2 Yorum yapan yazar
DIRAHSAN BULUTYüksel Akcum yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Yüksel Akcum
Ziyaretçi
Yüksel Akcum

Harika kutlarım

DIRAHSAN BULUT
Ziyaretçi
DIRAHSAN BULUT

Çok gurur verici,ayni isimden olmakta;ayrica sevindirdi
Benim kızım Övgü Dogan da futbol hakemliği yapmıştı .Kutluyoruz DIRAHSAN BULUT mersin

3 Ocak 2019