Dünyanın İlk Vajina Müzesi Londra’da Açıldı

İzlanda’daki penis müzesinden sonra dünyanın ilk vajina müzesi İngiltere’nin başkenti Londra’da açıldı.

Euronews

Dünyanın ilk vajina müzesi Londra’nın mağazaları, kafeleri ve publarıyla ünlü semti Camden Town’da açıldı.

Müze, kadın cinsel organıyla ilgili insanları aydınlatma ve tabularla mücadele etmeyi hedefliyor.

Vajina müzesi fikri nasıl ortaya çıktı?

Müzenin kurucusu Florence Schechter, bilim videoları çeken bir YouTuber ile beraber “Top 10 Hayvan Vajinası” hakkında bir YouTube videosu için araştırma yaparken, penis hakkında kolayca bilgiye ulaşabilmesine rağmen vajina hakkında pek bir bilgi olmadığını fark etti. Vajinalar hakkında neredeyse hiç araştırma olmaması Schechter’i bu yola sürükledi.

Euronews

Schechter’in, vajinaları, insanların ve hayvanların vajinalarının çeşitliliğini ve kültürün içindeki yerlerini bütünsel bir biçimde gösteren bir müze kurma fikride bu aşamada oluştu. İzlanda’da bir Penis Müzesi olması ve dünyanın hiçbir yerinde bir Vajina Müzesi olmaması Schechter’i, rahatsız eden başka bir durum oldu.

Müze, toplumsal cinsiyet eşitliği merkezi gibi konumlandırılacak

Müzenin çalışmalarının üç ayağı olacak ve kendisini bir toplumsal cinsiyet eşitliği merkezi gibi konumlandıracak:

  1. Vajinaların bilimini, tarihini ve kültürünü gösteren ücretsiz koleksiyonlar / sergiler.
  2. Feminist atölye çalışmaları, çalıştaylar, feminist komedi geceleri, oyunlar, konserler gibi etkinlikler.
  3. Başından cinsel saldırı geçen kadınlarla ilgili çalışmalar yürütmek ve kadınların bilim, mühendislik ve siyaset gibi alanlarda daha fazla temsil edilmesi için çalışmalar yürütmek.

Schechter, müzenin LGBTİ+ kapsayıcılığı konusunda çalışmaya devam ettiklerini belirtip, müzenin tüm cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimleri kapsamaya çalıştığını ve her zaman kesişimselliği göz önünde tutacaklarını ifade etti.

Birçok kadın, cinsel organı ile ilgili konularda utanıyor

Gazete Karınca

Birçok kadının cinsel organları nedeniyle utanç duyduğunu belirten Schechter bir ankete göre, Büyük Britanya’da kadınların dörtte birinin rahim ağzı kanserini tespit için yapılan smear testini rahatsız edici olduğu için yaptırmadığını söyledi.

Müzede vajina anketi ve mitleri de yer alıyor

YouGov Enstitüsü’nün yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre, Britanyalıların yarısından fazlası önlerine konan bir çizimde vajinanın yerini gösteremiyor.

Müze ziyaretçileri vajinayla ilgili ne ölçüde bilgili olduklarını müzede yer alan anketin sorularını cevaplayarak ölçebilecek.

Müzede, “Tampon kullanan bekaretini de kaybeder”, “Klitorisin yerini bulmak imkansızdır” gibi vajinayla ilgili çeşitli mitlere de yer verildi. Müzede, ABD’de 1950 ve 1960’larda popüler olan seks sonrası Coca Cola ile duş almanın hamileliği önlediği miti de yerini aldı.

Müzenin diğer bir kısmında da hijyen konusu ele alınıyor. Bu bölümde “bekaret sabunu” ya da vajina gerginleştirici kremler gibi çeşitli ürünler sergileniyor. Müzenin küratörlerinden Sarah Creed bu tarz ürünlerin, “insanların sahip oldukları vajinanın yeterince iyi olmadığı algısını” güçlendirdiğini belirtiyor.

Gazete Karınca

Creed, kadınların adet dönemlerinde temiz olmadıklarının yaygın bir inanış olduğunu belirtti. Müzede kırmızı pullarla kaplı tampon heykeli de bu inanışa karşı bir eser olarak sergileniyor.

“Toplumsal dönüşümün parçasıyız”

Müzede duvara asılan vajina sıvılarından sararmış külot için, “Bu benim rengi sararmış iç çamaşırım” diyen küratör Creed, “Bunun sorun olmadığını size göstermek için çerçeveledim. Üzgünüm anne!” diyor.

Müzenin kurucusu Schechter, kadın cinselliği konusunda son yıllarda açık fikirliliğin gittikçe arttığını ifade ediyor. Müzenin açılışı öncesinde düzenledikleri sergileri 2 ile 98 yaş aralığında her çeşit insanın ziyaret ettiğini belirten Schechter, “Sanıyorum şu anda büyük bir toplumsal dönüşüm yaşıyoruz ve biz de onun bir parçasıyız” diye söylüyor.

Müzenin bir de mağazası bulunuyor. Mağazada, “Yaşasın Vulva” yazılı kartpostallar ya da kadın cinsel organı şeklinde küpeler satın almak mümkün.

Kaynak: DW, Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Kasım 2019