Dünyanın Sorunlarını En İyi Kadın Girişimciler Çözebilir

Kurduğu Grameen Bank aracılığıyla mikro krediyi yaygınlaştırması yoksulluğu azaltma çabası nedeniyle 2006’da Nobel ödülü alan Muhammed Yunus’a göre kadınlar ve gençler tarafından yönetilen sosyal girişimler, iklim değişikliğinden ekonomik eşitsizliğe kadar dünyanın en acil sorunlarını daha iyi çözebiliyor.

Bangladeşli Yunus, 2006 yılında kurduğu mikrofinans kuruluşu Grameen Bank ile Nobel ödülünü kazanmıştı. O zamandan beri, dünyanın sorunlarını çözmek için daha iyi donanımlı olduğunu söylediği sosyal işletmelere dikkatini çekiyor.

Sosyal ve çevresel sorunların çözümü için ticari yolları kullanan sosyal işletmeler dünyada giderek artıyor, hatta büyük şirketler bile insana ve gezegene önem verdiklerini göstermek için birbirleriyle yarışıyor.

Ancak, en fazla etkiye kadınlar ve gençlerin sahip olabileceğini söylüyor Yunus: “Sosyal işletmeler büyüyor, çünkü  geleneksel ekonomi, sağlık, atık yönetimi, yeşil enerji ve uygun sağlık hizmetleri gibi alanlarda sonuç vermeyen eski iş yapış biçimleri kırıklığı yaşattı.”

Kadınlar ve gençler, bu sorunları daha iyi anladığını ifade eden Yunus’a göre bunun nedeni bu sorunlardan en çok onların etkilenmesi: “Sosyal girişimler her sorunu çözebilir ve herkes devletleri veya büyük bağışçıları beklemeden işe koyulabilir. Herkesin büyük işler başarması gerekmiyor- bu geleneksel bir yaklaşım. Bunun yerine, hepimiz girişimci olmalı ve teknolojiyi ve sorunları çözmek için yaratıcılığımızı ve enerjimizi kullanmalıyız.”

Kaynak: Reuters

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Temmuz 2019