Dünyayı Değiştirmek İçin Size İlham Verecek 10 Belgesel Film

Belgesellerin, hem kişisel hem de küresel düzeyde farkındalığı artırma ve bilinçte dönüştürücü etkiler yaratma konusunda inanılmaz bir gücü olduğunu biliyoruz. Platform olarak, daha güzel, adil ve sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğu inancıyla, küresel bir değişimin parçası olmak isteyenlere ilham verecek belgeselleri mercek altına aldık.

The Economics of Happiness (Mutluluk Ekonomisi)

Mutluluk Ekonomisi, aynı anda iki zıt yöne hareket eden bir dünyanın hikayesini anlatıyor. Bir yandan, hükümet ve büyük işletmeler küreselleşmeyi ve kurumsal gücün sağlamlaşmasını desteklemeye devam ediyor. Aynı zamanda, dünyanın her yerinde insanlar bu politikalara direniyor, ticaret ve finansın yeniden düzenlenmesini talep ediyorlar. Topluluklar, yeni bir paradigmaya dayanan insan ölçeğinde ekoloji odaklı bir ekonomi inşa etmek için bir araya geliyorlar.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

A New Story for Humanity (İnsanlık İçin Yeni Bir Hikaye)

Ya hikayeyi değiştirme ve bu farkındalıkla dünyayı değiştirme gücümüz olsaydı?

İnsanlık İçin Yeni Bir Hikaye, insanların meydana getirdiği büyük ve zengin aileyi mercek altına alıyor ve kozmolojiden ekolojiye, antik bilgelikten çağdaş düşünceye, liderlikten yönetime, ekonomiden sosyal adalete, eğitimden yeniliğe ve sürdürülebilirliğe kadar bugünün temel konuları üzerine röportajlardan oluşuyor.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Sonbahar ve Kış

Bu çarpıcı film, sizi şu anda karşı karşıya olduğumuz yıkıcı çevresel değişimlerin kökenlerini anlamak üzere geçmişe doğru uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. İki yıl boyunca yönetmen Matt Anderson, modern endüstriyel dünyamızı ve sonrasındaki çevresel yıkımı ilk elden belgelemek için 25 bin km yol kat etti. Bu süreçte, insanlığın gelecekte yaşacağı ekolojik ve psikolojik krizi aşmasına yardımcı olacak heyecan verici stratejiler keşfetti. Sonbahar ve Kış 21. yüzyıl için bir hayatta kalma rehberi.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

A Simpler Way: Crisis as Opportunity (Daha Basit Bir Yol: Bir Fırsat Olarak Kriz)

A Simpler Way: Crisis as Opportunity, Avustralya’daki küresel krizlere cevaben, yaşamak için daha basit bir yol keşfetmek ve bunun mümkün olduğunu göstermek için bir araya gelen bir topluluğun izinden giden uzun metrajlı bir belgesel. Yıl boyunca topluluk küçük evler inşa ediyor, sebze bahçeleri ekiyor ve birlikte nasıl basit bir yaşam sürülebileceğini öğreniyor.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Class Dismissed: A Film About Learning Outside Of The Classroom ( Sınıf Dışında Öğrenmeye İlişkin Bir Film)

Geleneksel okul sisteminden hayal kırıklığına uğramış olan Los Angeles’ta bir aile, iki çocuğunu bölgedeki en iyi okullardan birinden alır ve kendileri eğitim vermeye başlarlar. Bu süreçte, çocuklarının yaşamlarını iyileştirmek için eğitim konusunda uzun süredir var olan varsayımların üstesinden gelmeli ve cesur kararlarının sosyal sonuçlarıyla yüzleşmelidirler.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

The Nature of Cities (Şehirlerin Tabiatı)

The Nature of Cities, dünyadaki kentsel projeleri araştıran Profesör Timothy Beatley’nin yolculuğunu takip ediyor ve kentleri sürdürülebilirliğin ötesinde yenilenebilir bir yaşam biçimine taşımayı umuyor.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Can We Do It Ourselves? (Kendi Başımıza Yapabilir miyiz?)

Modern yaşamda bir çelişki vardır: İş yerlerimiz günlük hayatımız üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olmasına rağmen, demokrasiyi ekonomik değil, siyasi bir sistem olarak savunuyoruz. Kapitalist yönetim altındaki işyerlerinin çoğunun otoriter bir tarzda örgütlendiğini söylemek doğru olur, ancak bu gerçek nadiren sorgulanıyor. Neden otoriterliği işlerimizde kabul ederken hükümetler açısından reddetmek normal hale geldi?

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Real Value (Gerçek Değer)

Ödüllü film yapımcısı Jesse Borkowski, bir işin kârın ötesinde değer yaratmak için nasıl kullanılabileceğinin peşine düşüyor ve tarım, hazır giyim, sigorta ve biyoyakıt alanlarında çalışan sosyal girişimcilerin ilham verici öykülerini, dünyaca ünlü psikoloji ve davranışsal ekonomi profesörü Dan Ariely’nin ortaya koyduğu, değer algımızın altında yatan bilimsel bilgilerle birleştiriyor.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Culture of Resistance (Direniş Kültürü)

Her toplumsal hareket gerçekten bir fark yaratıyor mu? Müzik ve dans barış için bir silah olabilir mi? Yönetmen Iara Lee, üç yılda beş kıta gezdi. Bu belgeselde, Afrika’daki direniş seslerini, Brezilya’da gitarın gecekonduda yaşayan çocukların gerçekliğini nasıl dönüştürdüğünü ve Lübnan’daki Filistin kamplarında fotoğraf, müzik ve filmin insanların nasıl sesi olduğunu, yani sanatın barış ve adalet savaşında nasıl önemli bir araç olabileceğini anlatıyor.

Belgeseli bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Films for Action’ın 100 belgesel önerisine buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Nisan 2020