Düşlerden Tarih Yazmak: Lezbidüş’in İnternet Sitesi Yayında

Türkiye’deki lezbiyen ve biseksüel feminist örgütlenmelerinden biri olan Lezbifem’in içinden çıkmış bir sözlü tarih çalışma grubu olan Lezbidüş’ün internet sitesi yayında.

2016’nın başlarında toplantılarına başlayan Lezbidüş ekibi, 2016-2017 yıllarında, İstanbul’da yaşayan LB+ kadınlarla görüşerek sadece deneyimlerini değil hayallerini ve ütopyalarını da derleyen bir sözlü tarih araştırması gerçekleştirdi.

Geçen beş yıla yakın zamanda; kendi deyimleriyle “bu düş toplayıcılığı macerası hem duraksamalı hem hareketli bir ritme sahip oldu” ve nihayet 2020 Haziran ayının son haftasında bir web sitesiyle okurlarıyla buluştu.

Lezbidüş ekibi “İnsan hayallerinden, nasıl bir yaşam istediğinden yola çıkarak politika üretiyorsa biz de hayallerimizi araştıralım” diyerek yola çıktı. LB+ kadınların kendilerini tanıma, çevrelerine açılma ve başka bir hayat kurma yolculuklarına eşlik ettikten sonra hayallerine odaklandı.

Bu hayallerde neler var? Lezbiyen biseksüel kadınlar yaşamlarını, ekonomik, sosyal, sanatsal hayatı nasıl düşlüyorlar; onlara nasıl geçmişlerden ve gerçekliklerden geçerek geliyorlar? Kendi deneyimlerinden, ütopyalarından esinlenerek ortaya koydukları soru işaretlerini LB+ kadınlara yönelten grup belki de geleceğin tarihini kaydediyor.

“Soruların hazırlanmasından görüşmelerin düzenlemesine tüm aşamalarda, yöntemlere hep birlikte tartışarak karar verdik. Feminist güzergahımızı, farklı aşamalarına dahil olan arkadaşların katkılarıyla oluşturduğumuz tamamen kolektif bir çalışma” diyor Lezbidüş ekibi.

Lezbidüş’ün web sitesinde çalışmanın detaylarını ve lezbiyen biseksüel+ kadın+ların deneyim ve düşlerini bulabilirsiniz.

Kaynak: Kaos GL

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Haziran 2020