Duygu Asena Roman Ödülü Gaye Boralıoğlu’na Verildi

2007’den bu yana edebiyat dünyasındaki başarıları desteklemek amacıyla Duygu Asena anısına verilen “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü’, bu yıl “Dünyadan Aşağı” adlı eseriyle Gaye Boralıoğlu’nun oldu.

Fotoğraf: Muhsin Akgün

2007’den itibaren Doğan Kitap’ın, Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında ‘ilk’lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için verilen Duygu Asena “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü’nün bu yılki sahibi belli oldu.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Metin Celal, Turgay Fişekçi, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Erkan Aktuğ ve geçen yılın kazananı yazar Oylum Yılmaz’dan oluşan seçici kurul Gaye Boralıoğlu’nu, “Dünyadan Aşağı” adlı eseriyle ödüle layık gördü.

Jüri, edebiyat dünyasında başarıları desteklemek amacıyla Boralıoğlu’na verilen ödülün gerekçesinde; “Günümüz Türkiye’si fonunda babalar ve oğullar arasındaki ilişkileri kadın bakış açısı ekseninde derinlemesine inceleyen Gaye Boralıoğlu’nu, Dünyadan Aşağı adlı romanıyla edebi yetkinliği, anlatı biçimi ve akıcı diliyle” ödüle layık gördüğünü ifade etti.

“Duygu Asena, dünyaya diğerkamlığıyla, zerafetiyle değer kattı.”

Gaye Boralıoğlu ödüle ilişkin duygularını, “Benim için çok gurur verici. Duygu Asena’yı şahsen de tanıma olanağım olmuştu. Dünyaya diğerkamlığıyla, zerafetiyle değer kattı. Dünyadan Aşağı’nın bu ödüle layık görülmesi her açıdan çok anlamlı” sözleriyle ifade etti.

Gaye Boralıoğlu hakkında

Öykü, senaryo yazarı olan Gaye Boralıoğlu, 22 Ekim 1963’te İstanbul’da doğdu. 1980 yılında Ataköy Lisesinden mezun oldu. 1984 yılında ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde 1986 yılında “Sistematik Mantık ve Felsefe” dalında yüksek lisansını tamamladı.

“Üzgünüm Leyla” isimli televizyon dizisi senaryosu TRT’de yayımlandı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Eylül Fırtınası” isimli filmin senaryosunu yazdı. Ayrıca gazeteci, reklam ve senaryo yazarı olarak yıllarca çalıştı.

Eserleri

Hepsi Hikâye (2001)

Meçhul (2004)

Aksak Ritim (2009)

İçimdeki Ses (2013)

Mübarek Kadınlar (2014)

Kaynak: Birgün, Hürriyet, Gazete Duvar

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Temmuz 2019