Duygu Asena’dan “Zamana Değen Sorular”

Duygu Asena’nın 1980’li yıllarda çeşitli gazetelerde yayımlanmış röportajlarının bir derlemesi olan Zamana Değen Sorular, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

80’li yılların Türkiye’sinin siyaset, sanat, edebiyat, eğlence ve spor dünyasından pek çok isimle yapılmış bu röportajlar, bir zamanlar neler yapıyorduk, neleri merak edip nelere şaşırıyorduk, bunları hatırlamak için de çok değerli bir belge niteliği taşıyor.

​Kitapta Aziz Nesin, Süleyman Demirel, Fatma Girik, Müjde Ar, Huysuz Virjin, Erdal İnönü, Sakıp Sabancı, Zuhal Olcay, Bedri Baykam gibi toplumda rol model olmuş birçok isim yer alıyor.

Duygu Asena Kimdir?

Feminist, gazeteci, yazar 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Duygu Asena, Atatürk’ün yaveri aynı zamanda dönemin CHP milletvekili Ali Şevket Öndersev’in torunudur. Ortaöğretimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Pedogoji bölümünden mezun olmuştur. İş hayatına pedagog olarak başlayan Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Evleri’nde çalıştı.

1972 yılında ilk kez Hürriyet’te yazmaya başlayan Asena, çeşitli gazete ve dergilerde gazeteci ve yönetici olarak yer aldı. 1992 ve 1997 yılları arasında TRT-2 kanalında yer alan “Ondan Sonra”adlı televizyon programını hazırlayıp sundu.

Gazeteciliğinin yanında yazarlığa da ilgi duyan Asena, ilk kitabı olan “Kadının Adı Yok” ile Feminist yazarlar listesine ismini yazdırdı. 1988 yılında kitap müstehcen bulunduğu için yasaklandı. Oldukça uzun süren dava sonucunun ardından, tekrar yayımına izin verildi ve aynı yıl kitap yönetmen Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı.

Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti.

Türkiye’de kadın hareketine, yazmış olduğu eserleriyle önemli katkılar sunan Duygu Asena, Dünya genelinde de en önemli feminist yazarlar arasında yer almaktadır.

Eserleri

Kadının Adı Yok (1987), Aslında Aşk Da Yok (1989), Kahramanlar Hep Erkek (1992), Değişen Bir Şey Yok (1994), Aynada Aşk Vardı (1997), Aslında Özgürsün (2001), Aşk Gidiyorum Demez (2003), Paramparça (2004).

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Mayıs 2019