EAK Platformu’nun 2019 Yılında En Çok Okunan Haberleri

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, yıl boyunca cinsiyet eşitliği mücadelesine ilişkin dünyada ve Türkiye’de gündem olan haberleri takip ettik, kadınların siyasette, kamusal alanda, iş dünyasında, sanatta ve sporda temsilinde rol model olan kadınların profillerini yayınladık, kadın hakları aktivistlerinin ve gazetecilerin yazılarına, sivil toplum kuruluşlarının raporlarına yer verdik. 2020’de de aynı heyecan ve kararlılıkla kadın gündemini takip etmeye devam edeceğiz.

Yıla veda etmeye hazırlanırken, 2019 yılının en çok okunan haberlerini derledik.

1) İlk Yapay Kalp Naklini Yapan Dr. Dilek Gürsoy’a “Victress Ödülü”

Avrupa’nın ilk ve tek yapay kalp cerrahi uzmanı olan Dr. Dilek Gürsoy,  toplumda önder” konumundaki isimlere verilen Almanya’nın en saygın ödüllerinden biri kabul edilen “Victress” Ödülü’ne layık görüldü.

2) Finlandiya Seçimlerinde Rekor: Meclisin Yüzde 47’si Kadın

Finlandiya’da yapılan seçimler sonucunda rekor sayıda kadın milletvekili seçildi. Kadınlar meclisteki milletvekillerinin yüzde 47’sini oluştururken, genç vekillerin sayısında da artış yaşandı. Finlandiya meclisinin yüzde 48’i 45 yaşın altında.

3) Cinsiyet Eşitliği Evde Başlar: Feminist Çocuklar Yetiştirmek için 7 İpucu

Cinsiyet eşitliği evde başlar ve aileler değişimin ön saflarındadır. Ebeveynler, bakıcılar ve geniş aile tarafından ortaya konan davranış modelleri, çocukların toplumsal cinsiyet ve eşitlik hakkındaki düşüncelerini şekillendiriyor.

Cinsiyetçi önyargılarla mücadeleden, ev işlerinin paylaşımı ve kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusunda eğitime kadar  pek çok şekilde çocuklarınıza geleceğin feministleri olabilmeleri için ilham verebilirsiniz.

4) Şahika Ercümen Paletli Sabit Ağırlıklı Dalışta Dünya Şampiyonu

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, 7 ülkeden 46 sporcunun yarıştığı dünya kupasında, 2 dakika 14 saniyede 66 metreye dalarak, şampiyon oldu.

5) Türkiye Akademisindeki “Cesur Kadınlar”

Türkiye’de akademik feminizme dair hafıza alanı inşa eden, tüm kadınların emeğine saygı duruşu niteliği taşıyan, “Cesur Kadınlar: Türkiye Akademisinde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları” adlı fotoğraf sergisini Eşitlik, Adalet ve Kadın Platformu olarak ziyaret ettik.

11-18 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul Balat’ta Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde, Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu ve Prof. Dr. Yasemin Karakaşoğlu’nun yürüttüğü, “Türkiye Üniversitelerinde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları: Kurumsallaşma ve Dönüşüm” başlıklı çalışma çerçevesinde gerçekleştirilen fotoğraf sergisinde, bu süreci başlatan ve katkıda bulunan temsili kadınlar sergilendi. Bu kadınlar, üniversitelerde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Merkezleri’nin kuruluşunda ve gelişmesinde öncülük yapmış, katkıda bulunmuş olan düşünür, akademisyen ve aktivistlerdir. Seçkin Uçan Divan’ın fotoğrafladığı “Cesur Kadınlar”ı tanıtmak istedik.

6) Yeni Bir Liderlik

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde bir camiye yapılan ve 50 kişinin hayatına mal olan saldırı sonrası, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in saldırıda yakınlarını kaybedenlerin yanında dimdik durarak, onların acılarını paylaşarak, bir liderin böylesine güç bir süreci nasıl bir incelikle yürütmesi gerektiğini gösterdi.

Gazeteci Zeynep Miraç Taner, Ardern’in yas sürecini, seçildiği günden bu yana siyasetin eril diliyle ve üslubuna karşı verdiği mücadeleyi ve bir kadın lider olarak başarılarını yazdı.

7) İcat Çıkaran Kadın: Canan Dağdeviren

Kısa bir süre önce Avcılar’da açılan kız öğrenci yurduna ismi verilen, bilimsel çalışmalarıyla dünyanın önemli bilim insanları arasında gösterilen fizik mühendisi Dr. Canan Dağdeviren’i yakından tanıyalım istedik.

8) Herkesin Okuması Gereken 12 Feminist Kitap

Feminizm ve kadınların deneyimi üzerine yazılmış, fantastik romandan, kadınların hayatta kalma hikayelerine, denemelerden ve biyografilere kadar pek çok türde, “feminist” olarak nitelendirilebilecek kitaplar yayımlanıyor her yıl. Türlerin çeşitliliği, dünyadaki kadın deneyimlerinin de çeşitliliğini yansıtıyor. Bu deneyimlere kapı aralamak, dünyadaki kadın hareketleri hakkında bilgi edinmek ya da belki sadece iyi yazılmış bir  hikaye okumak isteyenler için BM Kadın Birimi’nin önerdiği 12 kitaplık listeyi size sunmak istedik.

9) İstanbul’un ‘Arka Plan Lideri’: Dilek İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasının başından beri eşine hem destek hem de yoldaş olan bir kadın Dilek İmamoğlu.

İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı sırasında kadın mücadelesiyle ilgili çalışmalara birebir katkıda bulunan Dilek İmamoğlu’ndan, İstanbul’da da kadın haklarına duyarlı, sorunlarını çözmeye yönelik projeler geliştirmesi bekleniyor.

Gazeteci Zeynep Miraç Taner, Dilek İmamoğlu’nun geçmişini, eşinin başkanlık yolunda sergilediği duruşu, cinsiyet eşitliğine bakışını ve ortaya koyduğu yeni tip liderlik anlayışını mercek altına aldı.

10) Önyargıları Hayalleriyle Yıkan Genç Kızların Öyküsü: “Ben İstersem”

“Ben İstersem” kitabının yazarı gazeteci Melis Alphan’la, tüm “rağmen”lere karşı duran ve toplumsal önyargıları hayalleriyle yıkan genç kızların  yaşam öykülerini konuştuk.

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Aralık 2019