Eindhoven Üniversitesi’nden Yeni Pozisyonlar İçin Kadınlara Öncelik

Hollanda’daki Eindhoven Üniversitesi, yeni açacağı çok sayıda akademisyen pozisyonu için ilk altı ay sadece kadınları değerlendireceğini duyurdu.

Üniversite, iki yıla yakın bu işe alım politikasını tüm boş pozisyonlar için uyguladıktan sonra alınan sonuçlara göre pozisyonların bir bölümü için bu politikaya devam edecek. Amaç üniversitede cinsiyet dengesini sağlamak.

Önümüzdeki yıllarda, üniversitenin 150’ye yakın pozisyon açacağı belirtiliyor.

Program kapsamında, işe yeni başlayan kadınlara özel bir ücreti ​​paketi sunulacak. Her yeni kadın çalışana, kendi araştırma için kullanabilecekleri 100.000 Euro ile birlikte özel bir mentorluk programı sağlanacak.

Büyük bir adım

Üniversitenin rektörü Frank Baaijens, “Kadınlara ve erkeklere eşit saygı ve fırsatlara büyük önem veriyoruz” diyor: “Cinsiyet dengesinin sağladığı bir işgücünün daha iyi performansla sağladığı uzun zamandır biliniyor. Daha iyi stratejilere, daha yaratıcı fikirlere ve daha hızlı yeniliklere yol açıyor. Bu nedenle, yıllardır akademik kadromuzdaki düşük kadın oranını artırmak için önlemler aldık, ancak çok yavaş ilerliyoruz. Üniversitemizdeki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin farkındayız. Şimdi, akademik kadromuzu önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde genişletme planlarının, tek dokunuşta büyük bir adım atmak için bir araç olarak kullanılabileceği biliyoruz.”

Üniversitenin 1935’te Nobel Kimya Ödülü’nün kazanan bilim kadını Irene Curie’den ilham alarak, “Irene Curie Fellowship” adını verdiği bu program en az 5 yıl devam edecek. Altı ay içinde boş pozisyonlar için uygun bir kadın aday bulunamadığı takdirde, başvurular herkese açık olacak. Fakat yine de, başvuru komitesinin en az bir kadını ve bir erkeği aday göstermesi gerekecek. Neticede, üniversite yeni atanan tüm yardımcı doçentlerin en az yarısının kadın olmasını istiyor. Doçentler ve profesörler için minimum yüzde 35 kadın kotası konulacak.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Haziran 2019