Ekibinin Tamamı Kadınlardan Oluşan Bir Gazete: Tunceli Emek

Tunceli’de bulunan “Tunceli Emek” gazetesinin sahibi, yazı işleri müdürü, muhabirleri, dağıtımcısı ve matbaacısı kadınlardan oluşuyor. Tam 16 yıldır yayın hayatına devam eden gazetenin kurucusu Hüsniye Karakoyun, gazetenin hikayesini Sözcü’den Evren Demirdaş’a anlattı.

3 kız kardeşin kurduğu “Tunceli Emek” gazetesi 4 bin 300 sayıya sahio ve tam 16 yıldır yayın hayatını sürdürüyor.

Sözcü’den Evren Demirdaş’a gazetenin kuruluş hikayesini ve deneyimlerini anlatan gazetenin kurucusu Hüsniye Karakoyun ilk zamanlar büyük zorluklarla mücadele ettiklerini ifade etti.

İlk zamanlarda matbaalarının olmadığını söyleyen Karakoyun, “Diğer iki yerel gazete bizi rakip görünce gazetemizi matbaalarında basmak istemediler. Yaklaşık altı ay her hafta gazetemizi Elazığ’da basmak zorunda kaldık. Sonrasında çok zor bir işi başardık ve kendi matbaamızı kurduk” dedi.

Türlü zorluklarla matbaa açtıklarını belirten Karakoyun, bu aşamadan sonra günlük gazete çıkarmaya başladıklarını belirterek, “Bu süreç zor ve çok meşakkatliydi. Bugün gazetemiz 16’ncı yılına doğru gidiyor. Hayatımın tüm zamanlarını kendi emeğimle var ettiğim, kimsenin eteklerine tutunmadan başarı elde ettiğim için, ‘Emek’ isminde ısrarcı oldum. Vatandaş artık sorunlarını ‘Emek’ yazarsa çözüleceğini düşünüyor” ifadesini kullandı.

“Kadın kadına yurt olsun diye” 

Kadınların var ettiği bir gazete olduklarının altını çizen Karakoyun, “Ben patron kelimesinin kullanılmasını sevmiyorum. Bizde bir takım var ve birde takımın lideri. Kadınlar için hep şu söylenir ya; kadın kadının kurdudur. Ben ise kadının kadına yurt olduğu bir mecra yaratmaya çalışıyorum. Başarabilir miyim? Elbette zorlandığım da oluyor” ifadesini kullandı.

Kadınlara öncelikle kendi hemcinslerini sevmeyi öğretmek gerektiğini söyleyen Karakoyun, “Onun için gazetemizin yazı işleri müdürü, muhabirlerini kadın çalışanlardan kurduğumuz gibi matbaada çalışanlarını da eğitip baskıyı birlikte yaptık. Eşinden boşanan, şiddet gören, tecavüze uğramış takım arkadaşlarımız oldu” dedi.

Röportajın devamını buradan okuyabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ocak 2020