Ekonomik Büyüme Kadın Girişimcilerin Elinde

Boston Consulting Group’un yeni raporuna göre, kadınların istihdama eşit bir şekilde katılması durumunda dünyada gayrı safi milli hasıla %3-6 arası (2,5-5 trilyon dolar) artabilir.

Boston Consulting Group (BCG) tarafından yapılan yeni analize göre, dünyadaki kadın ve erkeklerin girişimci oranlarının eşitlenmesi halinde küresel GSYİH’nın  yaklaşık % 3 -% 6 arası yani,  2,5-5 trilyon dolar artabilir.

Peki, kadın girişimcileri desteklemek için ne yapmak gerekiyor? Kadınların liderlik ettiği işletmelerin başarısını arttırmak için kritik olan iki alan, krediye (finansal sermaye) erişimin iyileştirilmesi veya kadınların yeni beceriler (insan sermayesi) geliştirmelerine yardımcı olmak için eğitim sağlanmasıdır.

Ancak, bu işletmelerin başarısındaki bir başka önemli faktör de iletişim ağlarının güçlendirilmesi.

Örneğin, araştırma kapsamında düşük ve orta gelirli ülkelerde, diğer girişimcileri tanımanın kadınların liderlik kapasitesini nasıl etkilediği araştırılmış.

Buna göre, güçlü ve geniş bir iletişim ağına sahip olan kadın girişimciler daha başarılı oluyor ve işleri için daha yüksek beklentiler koyarak büyüme, ve yenilikçiliği benimseme cesareti buluyor.

Büyük şirketlere görev düşüyor

Boston Consulting Group’un analizine göre, büyük şirketler kadınlar için iletişim ağı oluşturmada büyük rol oynayabilir.

Dünyanın birçok yerinde, kadınların liderliğindeki küçük işletmeler, dağıtımcı, perakendeci veya tedarikçi gibi küresel tedarik zincirlerinde oldukça önemli bir yer tutuyor. Şirketler, bu kadın girişimcilerin, operasyonlarını nasıl finanse edeceklerinden, envanteri nasıl yöneteceklerine kadar her konuda iç görü ve öneri almalarına yardımcı olan ağları destekleyebilir.

BCG araştırması bunun, şirketlerin gelirini artırırken, toplumsal hedeflerine ulaşmadan yararlanabilecekleri birçok fırsattan biri olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Harvard Business Review

avatar
  Kaydol  
Bildir
13 Kasım 2019