Ekonomist Sachs: Dünyanın Geleceği için Yeni Ekonomik Sistem Gerekli

Sürdürülebilir kalkınma alanında, dünyanın en önemli araştırmacılarından biri olan Jeffrey D. Sachs’in, “Sürdürülebilir Kalkınma Çağı” isimli kitabı, Yeditepe Üniversitesi Yayınevi tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Birleşmiş Milletler kıdemli danışmanı ve sürdürülebilir kalkınma alanında dünyanın en önemli araştırmacılarından biri olan Jefrrey D. Sachs’ın kitabı sürdürülebilir bir dünya konusunda okurlara önemli bir yol haritası çiziyor.

Kitap, daha iyi, daha adil ve daha eşitlikçi bir dünya için yaşadığımız kolektif kaygılara bir yanıt bulabileceğimiz, fark ederek ve paylaşarak değişimin mümkün olduğunu okuruna hatırlatan bir çalışma.

Kitabının Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nce Türkçeye kazandırılması dolayısıyla, geçtiğimiz ay ‘Sürdürülebilir Kalkınmanın Geleceği’ konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Jeffrey D. Sachs, sürdürülebilir bir gelecek için küresel, bölgesel ve ulusal iş birliği gerektiğini vurguladı.

Hükümetlerin çok yavaş hareket ettiğini, sorunların aciliyeti dolayısıyla daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Sachs, şöyle konuştu: “Yerelden küresele tüm seviyelerde işbirliği yapmamız lazım. Ülkeler, bölgeler işbirliği yapmalı. Ekonomimizin ve hükümetlerimizin işleyişlerini değiştirmemiz lazım. Küresel bir anlayış geliştirmeliyiz. Paris İklim Anlaşması ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları referans noktalarımız olmalı.”

“Yeni ekonomik sistem gerekiyor”

Sürdürülebilir kalkınmanın bu anlamda çok büyük önem taşıdığını belirten Sachs, yeni bir ekonomik sistem gerektiğinin altını çizdi: “Sürdürülebilir kalkınma dediğimiz zaman kendi gerçekliğimizi unutmamız gerekiyor. Yeni bir çeşit ekonomi üretmemiz ve yeni bir politika anlayışına sahip olmamız lazım. Ki bu sadece parayla, ülkelerin zenginleriyle olmamalı, bütüncül olmalı. Eşitlik, koruma, adalet ve özellikle de geleceği düşünmek gibi konularda adımlar atılmalı.”

“Felaketlere çok yakınız”

Eğer şu anda var olan durum kontrol altına alınmazsa yakın gelecekte daha büyük felaketlerin yaşanacağına dikkat çeken Sachs, “Eğer bizler ekonomiden kaynaklanan büyük hasara gözümüzü açamazsak iklim değişikliği, hava kirliliği ve diğer bütün canlıların yok edilmesi gibi pek çok konuya dikkat etmezsek durum daha kötüye gidecek. Birlikte çalıştığım bilim insanları bana felaketlere ne kadar yakın olduğumuzu anlatıyor. Antarktika ve Grönland birbirlerinden ayrışmaya başladı. Buzullar eriyor. Çok ufak bir fark kaldı, devamında deniz seviyesinde ciddi yükselmelere şahit olacağız” dedi.

“Kitabın amacı ileriyi düşünerek çözümler üretmek”

Kitabının Türkçeye çevrilmesinden ötürü büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Sachs, kitabının amacını şöyle anlattı: “Kitabı çok güzel bir şekilde Türkçeye çevirdiniz. Kitabın amacı da ileriyi düşünerek çözümler üretmek. Bizler bu problemleri gerçekten çözebiliriz. Aç gözlülük yapmadan, paramızı arttırmanın peşinde koşmadan bunu başarabiliriz. Bu çok kolay bir şekilde çözülebilir ve sonuçta bu problemlerin çözümleri varsa neden uygulamayalım?”

Kömür Kullanımı Azaltılmalı ÖMÜR KULLANIMI AZALTILMALI

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dikkat etmesi gereken şeylere de değinen Sachs, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hepimiz enerjinin geleceğini düşünüyoruz ve benzer sorular soruyoruz: kömürünün geleceği ne olacak? Her iki ülke de kömürü üretiyor ve kullanıyor. Eğer bizler rasyonel olursak kömürü kullanmayı bırakmamız gerektiğini anlayabiliriz. Zaten bütün bilim ve teknolojinin bize söylediği de bu. Siz de ülke olarak hava kirliliğine sahipsiniz, bunun büyük bir çoğunluğu kömür yakılmasına bağlı. Her iki ülkenin de yenilebilir enerji kaynağı var. Bunların hepsini elde edebiliriz.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Aralık 2019