Elazığ Depremi Sonrasında Hayat Kurtaran Kadınlar

Elazığ depremi sonrasında UMKE gönüllüsü Emine Kuştepe ve enkaz altında kalan Azize Çelik, Kuştepe’nin telefonda verdiği Türkçe ve Kürtçe talimatlarla 8 kişinin hayatı kurtuldu.

Elazığ’daki kurtarma çalışmaları sırasında görev yapan UMKE gönüllüsü Emine Kuştepe’nin, enkaz altındaki Türkçe bilmeyen bir kadının kurtulması için nasıl mesaj vereceğini soran depremzedeyle diyaloğu Türkiye’nin gündemine oturdu.
Kuştepe, telefonla konuştuğu Azize Çelik adlı kadına, “Teyzeye ‘Neren ağrıyor?’ diye sor. Burnundan nefes almasını söyle” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Azize bak canım, hepimiz yukarıdayız. Siz ikiniz birbirinizle konuşun. Sen sürekli teyzeye seslen. Azize telefonunun şarjına bak. Telefonunu uzak yerde tutma. Arada diğer teyzeyle konuş. Beni dinle. Fatma’nın annesini çıkardık, hiçbir sıkıntı yok. Sen beni dinle. Eşinin de mi sesi geliyor? Eşin konuşuyor mu? Konuşabilen herkese seslen. Çocuklarına seslen. Hepsini konuştur. Hiç kimse uyumasın. Hepsine tek tek seslen. Herhangi birinin sesi kesildiği zaman hemen bizi arıyorsun, biz yukarıdayız.”
“Aşağıdaki Herkesin Annesi Şu An Sensin” 
Kuştepe ardından enkaz altındakilere Kürtçe olarak “Burnunuzdan nefes alın, ağzınızdan verin” ve “Neren ağrıyor” mesajları vermesini istedi. Kuştepe, “Sakin sakin. Hani doğum yaparken nefes alıp veriyordun ya aynen o şekilde hepiniz nefes alıp verin. Hepsini konuştur. Senden haber bekliyoruz. Rahat ol. Az kaldı. Sadece sakin ol. Azize bak sen bir annesin. Aşağıdaki herkesin annesi şu an sensin. Tek iletişim kurduğumuz kişi sensin. Sen daha güçlü olacaksın. Kesinlikle ağlamıyorsun, hepsine destek oluyorsun” diye konuştu.
Bu konuşmadan kısa bir süre sonra Azize Çelik, 17 saat kaldığı enkazdan sağ olarak çıkartıldı. Türkiye’nin kilitlendiği konuşmanın detaylarını anlatan Emine Kuştepe, enkaz altında kalan 8 kişinin verdiği talimatlar doğrultusunda hayatta kaldığını belirtti. Kuştepe “Azize Hanımın tüm yakınları yukarıdaydı ve hepsiyle görüştük. Sağlık durumları iyi, çok şükür. Azize Hanım kendi çocukları ve eşi dışında yan tarafta yaşlı bir teyzenin olduğunu, Türkçe konuşmayı bilmediğini ve Kürtçe konuşmam gerektiğini söyledi. Ben de Azize Hanıma, teyzeyle nasıl Kürtçe konuşabileceğini birkaç kelimeyle söyledim.”
Kaynak: AA, Duvar
avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Ocak 2020