Elif Şafak: “Türkiye’yi Anlamak için Kadın Yazarları Okuyun”

“On Dakika Otuz Sekiz Saniye” adlı kitabıyla 2019 yılında Booker Ödülü’ne aday olan yazar Elif Şafak, New York Times gazetesine verdiği röportajda, günümüz Türkiye’sini daha iyi anlamak için kadın yazarların okunması gerektiğini söyledi: “Sessiz kalınanlara ve susturulanlara tanıklık eden yazarları okuyun.”

Görsel: New York Times // Jillian Tamaki

Bu yıl, dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olarak kabul edilen Booker Edebiyat Ödülü kısa listesinde yarışan Elif Şafak, New York Times gazetesine edebiyat üzerine bir söyleşi verdi.

Onu en çok etkileyen kitaplardan, hayranlık duyduğu yazarlardan, okumaya ağırlık verdiği türlerden bahseden Şafak, bugünün Türkiye’sini daha iyi anlamak isteyenlerin kadın yazarları keşfetmesi gerektiğini söyledi.

Röportajın ilgili bölümleri şöyle:

Çok kişi tarafından bilinmeyen en sevdiğiniz kitap hangisi?

Ermeni feminist, romancı ve entelektüel Zabel Yesayan, parlak zekaya sahip bir yazar ve zamanının çok ötesinde bir kadındı. “Yıkıntılar Arasında” yürek parçalayan bir çığlık, önemli bir tanıklık.

Anavatanlarında iyi bilinen ancak hala dünya çapında yeterince tercüme edilmeyen dikkat çekici yazarlar var. Natalia Ginzburg buna mükemmel bir örnek.

Günümüz Türkiye’sini anlamak isteyen birine hangi kitapları önerirsiniz?

Kesinlikle daha fazla kadın yazar okumalarını öneririm. Kadın yazarları, kadın gazetecileri, kadın şairleri, kadın akademisyenleri okuyun. Farklı etnik ve kültürel kökene sahip tüm kadınlardan söz ediyorum; Türk, Kürt, Ermeni, Yahudi, Yunan. Türkiye, kolektif bellek yitiminin yaşandığı bir ülke.  Sessiz kalınanlara ve susturulanlara tanıklık eden yazarları okuyun.

Bir kitabın sizi başka bir insan olmaya yakınlaştırdığı oldu mu?

Okuduğum her roman beni başka bir insana yaklaştırdı, sanırım. Daha önce hiç yazılmamış olmasını dilediğim çok çok az kitap var.  İlki, “Siyon Liderlerinin Protokolleri.” Tehlikeli yalanlarla dolu ve Holokost’a neden olmuş bir kitap. Bir başka korkunç kitap, 15. yüzyılda yayınlanan “Cadıların Çekici”dir. Yüz binlerce masum insan, çoğunlukla kadın, bu saçmalık yüzünden büyücülük yapmakla suçlandı ve öldürüldü, hapsedildi veya işkence gördü. Şimdi aşırı sağ ve hatipleri tarafından geniş çapta okunan “Azizler Kampı” da nefret, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla dolu.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Aralık 2019