Elizabeth Kolbert: “Dünya Tehlikede, Derhal Harekete Geçmeliyiz”

“Altıncı Yokoluş” kitabının yazarı gazeteci Elizabeth Kolbert, Avustralya’daki yangınların 2019’da iklim değişikliğinin ciddiyetini gösteren olayların son halkası olduğunu söylüyor. Kolbert’e göre 2020’ler çok daha sert geçecek: “Dünya tehlikede, hayatta kalmak için derhal harekete geçmek zorundayız.”

Fotoğraf: Getty Images

Avustralya’da rekor düzeydeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık yüzünden çıkan yangınlar geçen hafta etkisini daha da yoğunlaştırdı.

Eylül ayından beri süren ve alevlerin yüksekliğinin kimi zaman 70 metreyi aştığı yangınlar sonucu en az 25 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kasaba boşaltıldı, milyonlarca hayvan öldü.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Bilim insanları iklim değişikliğine işaret ediyor

Avustralya’da yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesinin etkisi var.

Bilim dünyası uzun zamandır iklim değişikliğinin şiddetlenmeye başlamasıyla Avustralya’da daha uzun, sıcak ve kuru yazların yaşanacağı uyarısında bulunuyordu.

Fotoğraf: New York Times

Bu da tarımsal alanların daha kuru bir hale gelerek daha kolay tutuşmasına ve yangınların daha kolay yayılmasına neden oluyor.

Bilim insanları iklim değişikliğinin yangınların daha sık ve daha şiddetli görülmesine neden olacağını belirtmekteydi.

Elizabeth Kolbert: “Dünya tehlikede”

“Altıncı Yokoluş” kitabının yazarı, gazeteci Elizabeth Kolbert’e göre, Avustralya’daki yangınlar 2019’da iklim değişikliğinin ciddiyetini gösteren olayların son halkası oldu. 2019’u “dünyanın iklim değişikliğine uyandığı yıl olarak tanımlayan Kolbert, Hindistan ve Japonya’daki sıcak hava dalgalarını, Fransa ve Almanya’nın yaz aylarında en yüksek sıcaklık derecelerine ulaşmalarını tehlike çanlarına örnek gösteriyor.

2020’lerde sıcak artışının devam edeceğini ifade eden Kolbert, önümüzdeki on yılın 2010’lardan kesinlikle daha sıcak olacağını iddia ediyor. “Ve daha yüksek sıcaklıklarda daha büyük hasar meydana gelecek. Kuraklık daha acımasız olacak. Sıcak hava daha fazla nem tutar, bu nedenle kuraklığın tam tersi yani seller meydana gelecek. Bu arada, gezegenin buz tabakaları erimeye devam edecek ve deniz seviyelerinin yükselmesine neden olacak. 2030 yılına kadar Kuzey Kutbu Okyanusu’nda buz kalmaması mümkündür.”

Avustralya’da aylardır süren orman yangınları sırasında itfaiyecilerin halka yaptığı bu uyarıyı, Kolbert tüm dünya insanlarına yapıyor: “Gerçekten uyanmak, herşeyin düzelmesini istemenin ötesine işaret ediyor ve bu her zamankinden çok daha acil. Dünya tehlikede – hayatta kalmak için derhal harekete geçmek zorundayız.”

Kaynak BBC Türkçe, New Yorker, Açık Radyo

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ocak 2020