‘Emel Anne’nin Umut Veren Mücadelesi Belgesel Oldu

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ın verdiği adalet mücadelesi ‘Emel Anne’ adıyla belgesel oldu. Belgesel 2 Haziran’da gösterime girecek.

Fotoğraf: Gazete Karınca

2 Haziran 2013’te Eskişehir’de düzenlenen Gezi eylemleri sırasında esnaf ve sivil polislerin olduğu bir grup tarafından dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ın, oğlu için verdiği adalet mücadelesi, yönetmen Kazım Kızıl tarafından çekilen belgesel filmle beyazperdeye aktarıldı.

Emel Korkmaz’ın oğlunun öldürülmesinden bu yana yürüttüğü altı yıllık adalet mücadelesi ve kampanyalar “Emel Anne” adlı belgeselin konusunu oluşturuyor.

2 Haziran’da ilk gösterimi Eskişehir’de Gala Performance sahnesinde yapılacak olan 50 dakikalık “Emel Anne” belgeseli aynı zaman da Gamze Albayrak tarafından işaret diline çevrildi.

Ali İsmail Korkmaz Hakkında

Ali İsmail Korkmaz, 18 Mart 1994 tarihinde Hatay’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Ekinci Nevzat Ceylan İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra Antakya Hüseyin Özbuğday Lisesi’nde orta öğrenimine başladı. Ali İsmail, daha lise öğrencisiyken “Toplum İçin Gençlik” hareketini başlatarak arkadaşlarıyla birlikte çeşitli projelere imza attı. Liseden mezun olup Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı.

Ali İsmail, üniversitede birinci sınıf öğrencisiyken Eskişehir’de yapılan Gezi Direnişi eylemlerine katıldı. Bu eylemler sırasında 2 Haziran 2013 gecesi Eskişehir’de evine dönerken karanlık bir sokakta, sivil giyimli kişiler ve sivil polisler tarafından tarafından sopalarla saldırıya uğradı. Başına aldığı sert darbeler nedeniyle beyin kanaması geçiren Ali İsmail, 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde yaşamını yitirdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın vefatından sonra Eskişehir’de heykeli dikildi. Yaşamını yitirdikten sonra Türkiye’nin birçok ilinde protesto gösterileri yapıldı. Fenerbahçeli olan Ali İsmail için Fenerbahçe taraftarları “Ali İsmail Korkmaz” marşını besteleyerek çeşitli maçlarda bu marşı söylediler.

Günlüğünde Ali İsmail, “Toplum İçin Gençlik” hareketinde yaptıkları faaliyetlerin sebebini şu şekilde ifade etmişti: “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.” Korkmaz ailesi oğullarının yarım kalan düşlerini vasiyet olarak görüp, yarım kalan düşlerini gerçekleştirmek için gerçekleştirmek için Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı kurdular.

Kaynak: Gazete Duvar, Gazete Karınca, Kültür Servisi

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Mayıs 2019