Emma Watson’dan İşyerinde Tacize Uğrayan Kadınlar İçin Destek Hattı

Birleşmiş Milletler’in eski İyi Niyet Elçisi, HeForShe kampanyasının sözcüsü Britanyalı oyuncu Emma Watson, işyerinde cinsel tacize uğrayan kadınlar için destek hattı kurdu.

Watson’ın girişimiyle kurulan girişim sayesinde, Britanya’da hizmet veren ücretsiz telefon hattı aracılığıyla tacize uğrayan kadınlara yasal hakları hakkında bilgi ve danışmanlık hizmeti verilecek.

Watson, “Araştırma verileri iki kadından birinin işyerinde cinsel tacize uğradığına işaret ediyor. Sonunda, insanlar sorunun ölçeğini fark ediyor. Bu nedenle bağış toplayıp böyle bir destek hizmeti vermek istedik” dedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün işyerinde taciz anlaşması gibi küresel standartlarla, yeni bir önleme ve hesap verebilirlik ortamının oluşacağını ifade eden Watson’ın yardım hattının amacı, kadınların ihtiyaç duyduğu yasal desteğin boşluğunu doldurmak.

Kadınların haklarını bilmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Watson, “Hakkınızı bilirseniz, bununla mücadelenin yolunu bilirseniz üzerine gidebilir, hesap sorabilirsiniz” diye konuştu ve çok sayıda dernekten destek aldığını söyledi.

Destek veren derneklerden biri olan Rights of Women’in (Kadınların hakları) hukuk sorumlularından Deeba Syed ise “İşyerinde taciz gizlenen, üstü örtülen bir sorun ve salgın boyutuna ulaştı” diyerek kadınların yasal haklarını bilmelerinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Destek hattı, cinsel tacize karşı bir hareket olarak başlatılan Time’s Up’ın adalet ve eşitlik fonu tarafından da destekleniyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Ağustos 2019