Endonezya’nın İlk Kadın Meclis Başkanı: Puan Maharani

Endonezya’da geçtiğimiz günlerde tarihi bir olay yaşandı ve ilk kez bir kadın siyasetçi meclis başkanlığına seçildi.

Rmol.id

Kompas gazetesinin haberine göre, eski İnsani Gelişme ve Kültürel İşler Koordinasyon Bakanı olan Puan Maharani, mecliste yapılan kapalı oturumda, 9 partinin oy birliği ile ülkenin ilk kadın meclis başkanı seçildi.

2014’ten beri üstlendiği bakanlık görevinden milletvekilliği nedeniyle istifa eden Maharani, ülkede 17 Nisan’da yapılan devlet başkanlığı ve milletvekili seçiminde, Endonezya Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) Orta Cava eyaleti 5’inci bölgeden milletvekili seçildi.

Endonezya’da, 16 partinin yer aldığı milletvekili seçiminde, 9 parti yüzde 4 barajını aşarak Temsilciler Meclisine (DPR) girmeye hak kazandı.

2019-2024 döneminde görev yapacak 575 sandalyeli parlamentonun yeni üyeleri, geçtiğimiz günlerde yemin ederek görevlerine başladı.

Bu arada seçimde, yeniden başkan olan Devlet Başkanı Joko Widodo da 20 Ekim’de düzenlenecek törenle ikinci dönemine başlayacak.

Kurulumuna ilişkin görüşmeleri devam eden yeni kabinenin de ay sonuna kadar açıklanması bekleniyor.

Puan Maharani hakkında

6 Eylül 1973’te doğdu.

1997’de Endonezya Üniversitesi’nde Sosyal ve Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.

Endonezya’nın eski Devlet Başkanı ve şu anda da PDI-P Partisi Başkanı Megawati Sukarnoputri’nin kızı olan 46 yaşındaki Maharani, 2006 yılında siyasete atıldı.

Kaynak: Haberler.com

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Ekim 2019