Erdal Öz Edebiyat Ödülü Latife Tekin’in

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü toplumsal yaşama eleştirel bakışı ve kadın ve çevre konularına duyarlı kalemiyle bilinen yazar Latife Tekin kazandı.

Fotoğraf: Kültür Servisi

Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal ve Faruk Duman’dan oluşan Seçici Kurul, Asuman Kafaoğlu Büke başkanlığında toplandı.

Seçici Kurul, bu yıl 12’nci kez düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün, “Sevgili Arsız Ölüm”, “Aşk İşaretleri”, “Sürüklenme”, “Unutma Bahçesi” ve “Buzdan Kılıçlar” gibi birçok esere imza atan Latife Tekin’e verilmesini kararlaştırdı.

Ödülün gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“29 Eylül 2019 Pazar günü toplanan Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, diri anlatımı ve dil yetisiyle, kırk yılı aşkın edebiyat kariyerinin başından beri Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Latife Tekin’e, toplumsal yaşama eleştirel bakışı ve kadın ve çevre konularına duyarlı romanları için verilmiştir.”

Tekin’e ödülü, 21 Ekim’de gerçekleştirilecek törenle takdim edilecek.

Latife Tekin hakkında

1957 yılında Kayseri’nin Karacefenk köyünde doğdu. 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Liseyi Beşiktaş Kız Lisesi’nde okudu. Bir süre memurluk yaptıktan sonra yazarlığı meslek edindi. 1980 darbesi öncesi aktif bir militan olarak sol devrimci harekete katıldı. İlk romanını darbe döneminde ve oldukça genç bir yaşta yazdı.

1984 yılında senaryosunu yazdığı Bir Yudum Sevgi filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film dahil olmak üzere 5 adet ödül aldı. Ayrıca, 1985 yılında Uluslararası İstanbul Sinema Günleri’nde de En İyi Film ödülünü aldı.

Yazar, 1995 yılında Bodrum’da “Gümüşlük Akademisi Sanat, Kültür, Ekoloji ve Bilimsel Araştırma Merkezi Vakfı”nın kuruluşunda yer aldı. Genel Sekreteri olduğu akademide doğayla iç içe ve barışık bir hayat tarzını destekleyen birçok sanatçı ve yazarla birlikte edebiyat, sanat ve kültür etkinlikleri düzenlemeye başladı.

Romanları İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Hollandaca gibi birçok dile çevrildi. 2004 yılında Elele dergisi tarafından “Yılın Fark Yaratan 10 Kadını”ndan edebiyatı temsil eden isim olarak seçildi.

Yazarın 1983 yılında yayımlanan ilk romanı Sevgili Arsız Ölüm başarısıyla dikkat çekti. Romanda kırsaldan kente göçen bir ailenin hikayesi evin küçük kızı Dirmit’in bakış açısından, masalsı bir üslupla anlatılıyor. Yazar çocukluktan itibaren ataerkil ve muhafazakar bir toplumda kendi hayatının öznesi olamama durumunu ve bu durumun insanı sürüklediği çıkmazı oldukça etkileyici bir şekilde resmediliyor.

1986 Antalya Altın Portakal Uluslararası İstanbul Sinema Günleri’nde “Bir Yudum Sevgi” ile En İyi Film ödülü, Unutma Bahçesi ile 2005 Sedat Semavi Ödülü, 2010 yılında ise Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne layık görüken Tekin’in 2000’li yıllarda yazdığı romanlarında konular değişmeye başlamıştır ve doğa ön plana çıkmaktadır.

Muhalif bir duruşa sahip olan Latife Tekin birçok televizyon programı, seminer ve konferansa katılmış ve sadece edebiyat değil, toplumsal sorunlar üzerine de fikirlerini, sansür ve baskılara rağmen, açıkça ifade etmeyi tercih etmiştir. Halen Bodrum’da yaşamakta ve Gümüşlük Akademisi’nde etkinlikler düzenlemektedir.

Romanları:

 • Sevgili Arsız Ölüm (1983)
 • Berci Kristin Çöp Masalları (1984)
 • Gece Dersleri (1986)
 • Buzdan Kılıçlar (1989)
 • Aşk İşaretleri (1995)
 • Ormanda Ölüm Yokmuş (2001)
 • Unutma Bahçesi (2004)
 • Muinar (2006)
 • Rüyalar ve Uyanışlar Defteri (2009)

Senaryoları

 • Bir Yudum Sevgi (1984)

Anı Kitapları:

 • Gümüşlük Akademisi (1977)

Söyleşi Kitapları:

 • Latife Tekin Kitabı (2005, Haz. Pelin Özer)

Kaynak: Cumhuriyet, Writers of Turkey

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Ekim 2019