Erkek Şiddetinden Kaçarken: Türkiye’de Kadın ve LGBTİ+ Sığınmacılar

Gazeteci ve hukukçu Beril Eski ve akademiyen Emel Coşkun’un kaleme aldığı ” Erkek Şiddetinden Kaçarken: Türkiye’de LGBTİ+ Sığınmacılar” Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından yayımlandı.

Kitap, sığınmacı ve mülteci kadınların yolculukları sırasında ve Türkiye’ye vardıktan sonraki süreçte maruz kaldıkları farklı cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet biçimlerine odaklanıyor.

Araştırma, Uganda, Afganistan, Irak ve İran da dahil olmak üzere farklı ülkelerden gelen kadın LGBTİ + sığınmacılarla ve  yöneticiler, tercümanlar ve sosyal çalışanlar dahil olmak üzere STK çalışanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda kaleme alınmış.

Araştırma, Türkiye’deki iltica sisteminin, sığınmacı statüsü talep etme nedeni olarak cinsiyete dayalı zulmü kabul etmediğini gösteriyor. Bunun bir nedeni de toplumsal cinsiyeti mülteci statüsü almak için bir gerekçe olarak tanımlamayan BM Mültecilerin Statüsüne İlişkin Sözleşmesi’nden (1951) kaynaklanıyor.

Türkiye’nin iltica başvuru ve kabul süreçlerinin toplumsal cinsiyete duyarlı olmadığını ortaya koyan kitap, ne BM’nin ne de Türkiye’nin resmi süreçlerinde kadın ve LGBTİ + sığınmacılara cinsiyete duyarlı bir destek sağlanmadığını, ayrıca, sığınma talebinde bulunan kadın ve LGBTİ+lerin, bu süreçte cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kaldığını anlatıyor.

Kitabın sosyal medyadan duyurusu yapan Beril Eski araştırma sürecinde yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “En çok da yaşadıklarını içtenlikle bizlerle paylaşan kadın ve LGBTİ+ sığınmacılara, sosyal çalışmacılara ve tercümanlarımıza teşekkür ederim. Onlardan çok şey öğrendim. Sonsuz bir karanlık ve kırılganlık döngüsüne birbirlerine sahip çıkarak ve anlık mutluluklarla bu döngüyü sabote ederek dayandıklarını gördüm. Belirsiz geleceklerinin kontrolünü ele alamasalar da, başkalarının kontrol etmesine izin vermediklerine şahit oldum. İyi ki, iyi ki onları tanıdım.”

Raoul Wallenberg Institute tarafından fonlanan kitabın kapak fotoğrafını Tijen Burultay çekmiş, Zeynep Özatalay illüstrasyon haline getirmiş ve tasarımını da İlknur Kavlak yapmış.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Kasım 2019