Erkekler 324 Günde 302 Kadını Öldürdü, 532 Kadına Şiddet Uyguladı

Bianet erkek şiddetinin çetelesini tuttu: Erkekler, 1 Ocak – 20 Kasım 2019 dönemindeki 324 günde en az 302 kadını öldürdü, en az 532 kadına şiddet uyguladı.

Bianet

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, Türkiye’nin birçok kentinde, 1 Ocak – 20 Kasım 2019 dönemindeki 324 günde, en az 302 kadını öldürdü.

Öldürülen kadınlardan, en az 10’u Türkiye vatandaşı değildi (Bir Azerbaycan, İki Suriye, İki Afganistan, bir Irak, bir Çin, Bir Ukrayna, bir Fas, Bir Özbekistan).

Kadınların yüzde 64’ünü koca/eski koca, sevgili/eski sevgilisi öldürdü

Kadınların 198’ini kocaları, eski kocaları, sevgili ve eski sevgilisi öldürdü, 31 kadını abi, baba, oğul gibi aile üyeleri, 20 kadını komşusu ya da arkadaşı, sekiz kadını da akrabaları öldürdü. 19 kadını damadı/eski damadı öldürdü. Bir trans kadını polisbir kadını müşterisibir kadını çocuğu ile aynı okula giden veli, bir kadını patronu öldürdü. En az 23 kadını öldüren erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

Erkekler, kadınların yüzde 49’nu ateşli silahlarla öldürdü

Erkekler, 149 kadını ateşli silahlarla, 74 kadını bıçakla öldürdü. Erkekler, 25 kadını boğarak20 kadını döverek öldürdü. Erkekler dört kadını yaktı, bir kadını asitli su ile öldürdü. Erkekler, en az iki kadının kafasını taşla ezdi, bir kadına da araçla çarparak öldürdü. Erkekler iki kadını da balkondan attı. Erkeklerin 24 kadını öldürme şekli basına yansımadı.

Bianet’in hazırladığı çeteleye göre 1 Ocak-20 Kasım 2019 arasındaki erkek şiddeti sonucu gerçekleşen cinayetlere dair öne çıkan detaylar:

Ocak

Erkekler ocak ayında 23 kadını öldürdü.

Dört kadın şüpheli bir şekilde öldü. Üç kadını öldüren failler belirlenemedi.

Erkekler, dört kadın ve bir çocuğu da öldürmeye teşebbüs etti. Öldürülen iki Afganistan göçmeni çocuğun da faili belirlenemedi.

Şubat

Erkekler şubat ayında 23 kadını öldürdü.

İki kadının ölümü (Ankara-Aydın) “şüpheli” olarak basına yansıdı. Erkekler iki kadını kendilerinden ayrılmaları halinde “öldürmekle” tehdit etti.

Öldürülen üç kadın “faili belirlenemeyen cinayet” olarak basına yansırken, Konya’da 27 Ocak 2019’da öldürülen Afganistanlı Afganistanlı Shakila Q. (38), çocukları Navid (8) ve Maryam’ın (3) cinayet şüphelisinin kadının kocası A.Q. (28) olduğu Şubat 2019’da ortaya çıktı.

Erkekler, iki kadını da öldürmeye teşebbüs etti.

Mart

Erkekler mart ayında 22 kadını öldürdü.

Erkekler, iki kadını öldürmeye teşebbüs etti (Adana-Ankara). İstanbul ve Ankara’da iki kadın “şüpheli” bir şekilde yaşamını kaybetti.

Erkekler, Samsun ve İstanbul’da iki kadını öldürmekle tehdit etti.

Antalya’da 14 yıl önce gerçekleşen kadın cinayetinin faili, Mart 2019’da tespit edildi.

Nisan

Erkekler nisan ayında 31 kadını öldürdü.

Nisan’da dokuz kadın (Batman (2) Çorum, Kocaeli, Aydın, İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

Ayrıca, 30 Mart’ta İstanbul’da öldürülen Najıa Arabzai’nin haberi de katil zanlısının Nisan’da yakalanmasıyla basına yansıdı. Zonguldak’ta Ağustos 2018’de öldürülen Dudu Çeştepe’nin vakası da katil zanlısının yakalanmasıyla Nisan’da basına yansıdı.

Ayrıca, Aksaray’da bir erkek bir kadını intihara sürükledi. Batman’da bir erkek bir kadını öldürmeye teşebbüs etti. Konya’da bir ve Dersim’de de bir kadın cenazesi (failimeçhul cinayet olarak basına yansıyan bu cinayetlerde Konya’daki kadının adı tespit edilemedi, Dersim’deki kadının adı Gülsüm Taş) bulundu.

Mayıs

Erkekler mayıs ayında 27 kadını öldürdü.

Mayıs’ta en az altı kadın (Ankara, Rize, Konya, Ordu, Tekirdağ, Denizli) şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Erkekler, iki kadını (Sakarya, Denizli) intihara sürükledi. En az dört (Diyarbakır, Niğde, İzmir, Elazığ) kadının intiharı da basına “şüpheli” olarak yansıdı.

İstanbul’da bir ve Şırnak’ta bir kadın cenazesi (faili meçhul cinayet olarak basına yansıyan bu cinayetlerde; İstanbul’dakinde bir kadın aracı içinde yanmış şekilde bulundu. Şırnak’ta öldürülen kadının adı ise Aslıhan U. idi) bulundu.

Mayıs’ta öldürülen kadınlardan biri transtı (Antalya), en az üç kadın da koruma kararına rağmen öldürüldü.

Haziran

Erkekler haziran ayında 34 kadını öldürdü.

Haziran’da en az 12 kadın (Hakkari 2, Antep, Sivas, Tekirdağ, Erzincan, Çorum, Kütahya, Malatya, Burdur, Manisa 2) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

En az dört kadının intiharı da (İstanbul 2, Urfa, İzmir) basına “şüpheli” olarak yansıdı.

İki kadın cinayeti de basına “şüpheli cinayet” (Tekirdağ) olarak yansıdı.

Temmuz

Temmuz’da en az 12 kadın (Van, Manisa’da 2, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Samsun’da 2, Muğla, İstanbul, Adana, Ankara) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

En az beş kadının intiharı (Bodrum, Urfa, Antalya, Van, İstanbul) basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Erkekler bir kadını da (İstanbul) öldürmeye teşebbüs etti.

Temmuz’da bir kadın ve çocuğun ölümü basına “faili meçhul” olarak yansıdı (Hakkari).

En az iki kadın koruma kararına rağmen öldürüldü. En az üç kadına öldürülmeden önce sistematik olarak işkence edilmişti. Bir kadını öldüren fail, uzman çavuştu.

Ağustos

Erkekler ağustos ayında 40 kadını öldürdü.

Ağustos’ta en az 12 kadın (İstanbul -2-, Çorum, Kütahya, Mardin, Adana, Uşak, Edirne, Ardahan, Siirt, Niğde, Bayburt) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

Çanakkale’de bir kadın intihara sürüklendi. İzmir ve Aydın’daki iki kadının ölümü de basına “şüpheli intihar” olarak yansıdı.

Ağustos’ta, erkeklerin öldürdüğü kadınlardan birinde erkeğin uzaklaştırma kararı vardı. Bir kadın da öldürülmeden önce, en az iki defa koruma talebinde bulunmuştu ancak talepleri, kabul edilmemişti.

Öldürülen kadınlardan biri sığınma evinde kalıyordu. Öldürülen kadınlardan ikisinin zihinsel engeli vardı. İki kadını öldüren iki erkek, kadınlara sistematik olarak işkence ediyordu.

Eylül

Erkekler eylül ayında 37 kadını öldürdü.

Erkekler, Eylül’de en az dört kadını (Aydın, Karaman, Konya, İzmir) öldürmeye teşebbüs etti.

Eylül’de yedi kadının (Ankara, Samsun, Kayseri, Aydın, Van, Samsun, İzmir) ölümü basına “şüpheli intihar” olarak yansıdı. Şüpheli intiharlardan biri, Özbekistan’lı ev işçisiydi. Ev işçisinin sigortasız çalıştırıldığı açığa çıktı.

Erkekler Eylül’de en az beş kadını da (İstanbul -2-, Ankara, Samsun, Düzce) öldürmekle tehdit etti.

Eylül’de bir kadının (Adana) intihar girişimi basına şüpheli olarak yansıdı.

Eylül’de erkekler iki kadını da (Bursa, Kocaeli) intihara sürükledi.

Ekim

Erkekler ekim ayında 23 kadını öldürdü.

Ekim’de en az 17 kadının ölümü (İstanbul ve Antalya’da 3’er, Konya ve Aydın’da 2’şer, Rize, Bursa, Kocaeli, Ankara, Denizli, Hatay ve Adana 1’er) basına şüpheli olarak yansıdı.

Bir erkek, Samsun ve Adıyaman’da üç kadını intihara sürükledi. Almanya’da yaşayan bir erkek, Türkiye’de yaşayan karısını öldürmek için “kiralık tetikçi” tuttu. Aydın’da bir erkek karısını öldürmeye teşebbüs etti.

İstanbul ve Erzurum’da iki kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı. Bursa’da bir erkek, karısını öldürmekle tehdit etti. Erkek, hakkındaki uzaklaştırma kararını dört kez ihlal etti.

İstanbul’da bir kadının metrobüs durağındaki intiharı basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Manisa’da bir kadın kendisine cinsel saldırıda bulunan eniştesini öldürdü. Meşru müdafaa hakkını kullanan jandarmaya teslim oldu.

Ekim’de erkeklerin öldürdüğü kadınlardan ikisinin koruma ve uzaklaştırma kararı vardı. Bir kadının öldürülmeden bir hafta önce koruma kararı sona ermişti. Öldürülen kadınlardan ikisi kocasından sistematik olarak şiddet görüyordu.

Kasım

Erkekler 1-20 Kasım arasında en az 18 kadın öldürüldü.

Kasım’da en az 10 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Erkekler, iki kadını öldürmeye teşebbüs etti.

Antep’te bir kadın intihara sürüklendi.

Kaynak: Bianet

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Kasım 2019