Erkekler, Eylül Ayında 37 Kadını Öldürdü

Bianet yerel ve ulusal gazetelerden, ajans ve haber sitelerinden derlediği haberlere göre, Eylül ayında erkeklerin fail olduğu kadına ve çocuğa yönelik istismar ve şiddet haberlerinin çetelesini tuttu.

Erkekler, Eylül ayında en az 37 kadını öldürdü, 71 kadına şiddet uyguladı, en az, üç kadına tecavüz etti, 33 kadını da seks işçiliğine zorladı. En az 26 çocuğa cinsel istismarda bulundu ve 13 kadını da taciz etti.

Bianet

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, Eylül ayında en az 37 kadını ve kadınların yanlarında bulunan yedi erkeği öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü üç kadın ise göçmendi.

Eylül ayında 15 kadın (Adana, Artvin, Antalya -2-, İstanbul -4-, Balıkesir, Aydın, İzmir, Diyarbakır, Malatya, Erzincan, Muğla) şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Aynı zamanda erkekler, Eylül ayında en az dört kadını (Aydın, Karaman, Konya, İzmir) öldürmeye teşebbüs etti.

Yine Eylül ayında yedi kadının (Ankara, Samsun, Kayseri, Aydın, Van, Samsun, İzmir) ölümü basına “şüpheli intihar” olarak yansıdı. Şüpheli intiharlardan biri, Özbekistan’lı ev işçisi Nadira Kadirova’ydı. Aynı zamanda Kadirova’nın, ev işçisi olarak sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıkartıldı.

Erkekler, Eylül ayında, en az beş kadını da (İstanbul -2-, Ankara, Samsun, Düzce) ölümle tehdit etti.

Eylül ayında bir kadının (Adana) intihar girişimi basına şüpheli olarak yansıdı.

Eylül ayında yine erkekler iki kadını da (Bursa, Kocaeli) intihara sürükledi.

Ayrıca erkekler, Eylül ayında en az 71 kadına şiddet uyguladı. En az üç kadına tecavüz eden erkekler; 33 kadını da seks işçiliğine zorladı. En az 26 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkekler; 13 kadını da tacizde bulundu.

2018’e göre rakamlarda ciddi artış var

Erkekler, 2019’un ilk dokuz ayında ise en az 261 kadını öldürdü, 40 kadına tecavüz etti, 400 kadını seks işçiliğine zorladı, 165 kadını taciz etti, 184 çocuğu istismar etti ve 472 kadına da şiddet uyguladı.

2018 yılının ilk dokuz ayında ise erkekler, en az 183 kadın ve 10 çocuk öldürmüş; 50 kadına tecavüz etmiş; 162 kadını taciz etmiş; 375 kadına zorla seks işçiliği yaptırmış; 279 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuş ve 316 kadını yaralamıştı.

Cinayet

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül ayında en az 37 kadını ve kadınların yanlarında bulunan yedi erkeği öldürdü. Erkekler, geçen yıl Eylül ayında, 23 kadını öldürmüştü.

Öldürülen kadınlardan üçü Türkiye vatandaşı değildi. Bir kadın Ukrayna, biri Fas, biri de Özbekistan göçmeniydi.

Kadınları öldüren erkeklerden birinin uzaklaştırma kararı vardı. Öldürülen kadınlardan birinin bedensel engelli bulunuyordu. En az iki cinayette erkekler, cinayetin ardından kadınları gasp etti.

Eylül ayında öldürülen kadınlar

Asiye T., Aysun B., Ayten A., Bilem D., Birsen M., Esin Ö., Figen K. Gamze K., Görgün G., Gülseren Y., Gülşah K., H.K., Hafize K., Hülya Ü., İnan B., İrem A., Lütfiye Y., Melahat T., Melike D., Meral G., Nazlıcan A., Kader A., Neslihan T., Ozodkhon A., Özlem S., Rajee A., Sebahat A., Seher A., Sibel Ç., Sibel K., Sultan B., Tuğçe B., Tülin B., Türkan K., Yeter B., Yuliiia B. adını öğrenilemeyen bir kadın.

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Bianet

Adana (3), Ankara (2), Antalya (4), Bursa (2), Denizli (1), Edirne (1), Elazığ (1), Eskişehir (1), Hatay (1), İstanbul (4), İzmir (3), Konya (1), Manisa (2), Nevşehir (2), Niğde (2), Sakarya (1), Sinop (1), Van (3), Yalova (1), Zonguldak (1).

Öldürme bahaneleri hep aynı

Bianet

Erkekler, dört kadını ekonomik sorunları “bahane” ederek öldürdü. Erkekler, üç kadını ayrılmak istediği/ barışmak istemediği, iki kadını kıskançlık, bir kadını da baskı uyguladığı bahanesiyle öldürdü. Bir kadını hayvan otlatma sırasında çıkan kavgada öldüren erkeklerin 26 kadını öldürme bahanesi basında yer almadı.

Kadınları en yakınındaki erkekler öldürüyor

Bianet

En az 15 kadını kocası/eski kocası, beş kadını oğlu, dört kadını sevgilisi, üç kadını kuzen/akrabası, iki kadını kardeşi, bir kadını arkadaşı, bir kadını eniştesi öldürdü. En az altı kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basında yer almadı.

Bianet

Erkekler, 18 kadını ev içinde, 11 kadını sokak, metruk bina, park, manav, işyeri gibi kamusal alanlarda öldürdü. Erkeklerin 8 kadını nerede öldürdüğü basında yer almadı.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren toplam 42 fail vardı.

Faillerden 22’si tutuklanırken;11’i ise gözaltına alındı.

Bir fail, adli kontrolle serbest bırakıldı, bir fail adliyeye sevk edildi, bir fail de intihar etti. Beş failin durumu basına “kaçtı” diye yansıdı. Bir failin hukuki süreci basında yer almadı.

Çocuk cinayeti ve çocuğa yönelik şiddet

Bir baba İstanbul’da çocuğunu intihara sürükledi. Baba gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Denizli’de okul müdürü bir öğrencisini kopan kapı kolu ile darp etti. Suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul’da bir çocuk zorla evlendirilmek istendi. Sorumlular hakkındaki hukuki süreç basında yer almadı.

Tecavüz

Eylül ayında medyada üç ilden tecavüz olayı yer aldı. Erkekler bir kadına (Tekirdağ) cinsel saldırı girişiminde bulundu.

Faillerden biri kadının kocasıydı biri de dayısıydı. Bir failin yakınlık durumu basında yeralmadı.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelleydi.

Erkekler, iki kadına evde tecavüz etti. Bir tecavüz vakasının nerede gerçekleştiği basında yer almadı.

Bir tecavüz vakası ise kadının hamile kalması ile açığa çıktı. Bir tecavüz vakasında da erkeğin kadına sistematik olarak tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Tecavüzlerin gerçekleştiği iller

Ankara (1), Çorum (1), Samsun (1)

Hukuki Süreç

Yaşanan tecavüz vakasının birinde kadın, kendisine tecavüz eden erkeği öldürdü.

Bir fail adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bir fail de tutuklandı.

Taciz

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül ayında en az 13 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 22 idi.

İki kadını siyasetçi, bir kadını müşterisi olarak gittiği kuaför, bir kadını çalıştığı okulun müdürü, bir kadını da akrabası taciz etti. En az sekiz kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basında yer almadı.

Erkekler kadınları nerede ve nasıl taciz etti?

Erkekler, iki kadının fotoğrafını çekerek taciz etti. En az 11 kadını da sözle ve fiziki taciz etti.

Erkekler, sekiz kadını, market, sokak, gibi kamusal alanlarda taciz etti. En az beş kadının nerede taciz edildiği basına yansımadı. Bir taciz vakasında erkek sistematik olarak mahalledeki kadınları taciz ediyordu (Adana).

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Adana (1), Aydın (1), Bilecik (1), Erzurum (2), İstanbul (3), İzmir (1), Kocaeli (3). Erkeklerin bir kadını taciz ettiği şehir basında yer almadı.

Hukuki Süreç

Siyasetçi olan iki tacizci fail, üye oldukları siyasi partiden ihraç edildi.

Üç fail tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı.

Bir failin durumu basında “kaçtı” diye yer aldı. Bir faili de taciz ettiği kadının sevgilisi, öldürdü.

Çocuk İstismarı

Eylül ayında erkekler en az 26 çocuğa cinsel istismarda bulundu ve çocuklardan biri, zihinsel engelleydi. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 19’du.

Çocuklar kendilerini taciz eden en az 19 erkeği tanımıyordu. İki çocuğu okuduğu okulun temizlik işçisi, birini üvey babası, birini kuzeni, birini akrabası, birini market sahibi, birini de komşusu taciz etti.

Erkekler, 12 çocuğu okul, servis aracı, market gibi kamusal alanlarda, üç çocuğu evde, bir çocuğu da sosyal medya üzerinden taciz etti. On çocuğunun nerede taciz edildiği basında yer almadı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Ağrı (1), Aksaray (1), Ankara (1), Bartın (1), Çanakkale (5), Çorum (1), Diyarbakır (1), Erzurum (1), İstanbul (1), İzmir (3), Kayseri (1), Kocaeli (3), Muğla (1), Nevşehir (1), Sakarya (1), Samsun (1), Trabzon (1), Urfa (1)

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 34 fail vardı. Faillerden 13’ü tutuklandı. En az 11 fail gözaltına alındı. Beş fail basında “aranıyor” diye yer aldı.

Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı. Bir faile 90 gün ev hapsi cezası verildi. En az üç failin hukuki durumu basında yer almadı.

Seks işçiliğine zorlama

Eylül ayında erkekler, en az 33 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 24 idi. Eylül 2019’da seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 16’sı yabancı uyrukluydu.

Hukuki Süreç

Toplam 31 fail vardı. Faillerden 23’ü adliyeye sevk edildi. Altı fail gözaltına alındı. İki fail de tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Eylül ayında en az 71 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 36 idi.

Eylül 2019’da erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az dördünün koruma kararı vardı. Erkekler, şiddet uyguladıkları en az üç kadına sistematik olarak işkencede bulunuyordu.

En az üç şiddet vakasında erkekler kadınların evlerini de yaktı. Erkeklerden biri daha önce bir kadını öldürmekten cezaevinde 10 yıl yatmış ve afla tahliye olmuştu. En az iki şiddet vakasında erkekler, kadınları gasp etti.

Şiddetin gerçekleştiği iller

Adana (5), Adıyaman (3), Ankara (4), Antalya (3), Aydın (1), Batman (1), Bolu (3), Bursa (2), Denizli (2), Diyarbakır (2), Düzce (1), Edirne (8), Eskişehir (1), İstanbul (12), İzmir (4), Kayseri (1), Kırıkkale (2), Kocaeli (1), Konya (2), Manisa (2), Maraş (2), Mersin (1), Muğla (1), Sakarya (3), Samsun (1), Trabzon (1), Uşak (1), Zonguldak (1).

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan toplam 73 fail bulundu. Faillerden, 19’u tutuklandı. Faillerden 15’i ise gözaltına alındı. Altı fail serbest bırakıldı. Bir fail ilk duruşmada serbest bırakıldı.

Faillerden 16’sı hakkında soruşturma başlatıldı/suç duyurusu yapıldı. Faillerden sadece beşi hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Bir kadın kendisine şiddet uygulayan faili bıçakladı, kadın gözaltına alındı.

Bir şiddet failini, kadının oğlu bıçakladı. Bir fail basına “kaçtı” diye yansıdı. Sekiz failin hukuki süreci basında yer almadı.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Ekim 2019