Atlet Dutee Chand Hindistan’da Yılın Sporcusu Seçildi

Temmuz ayında eşcinsel olduğunu açıklayan Hindistanlı atlet Dutee Chand, Hindistan’da 2019 yılının en iyi sporcusu seçildi.

Alan Savunması

Geçtiğimiz yaz Temmuz ayında eşcinsel olduğunu açıklayan, açık kimlikli Hindistanlı ilk eşcinsel sporcu olan Dutee Chand, Vogue Hindistan tarafından, Hindistan’da 2019 yılının en iyi sporcusu seçildi.

Vogue Hindistan, Bolywood’da gerçekleşen ödül töreninde Hindistanlı atletten “Chand, pistlerde rekorlar kırarak ilkleri yaşatmasının yanı sıra Hindistan’ın açık kimlikli ilk eşcinsel sporcusu” diye bahsetti.

Vogue Hindistan dergisinin Kasım sayısının kapağı Chand

Alan Savunması

Aynı zamanda Chand’ın, Vogue Hindistan dergisinin Kasım sayısının kapağında yer alacağı duyuruldu.

Temmuz ayında Napoli’de gerçekleşen Dünya Üniversite Oyunları’nda 100 metrede altın madalya alarak bunu başaran ilk Hindistanlı olan Chand, 2018 Asya Oyunları’nda 100 metrede rekor kırmıştı.

Sporseverlerden destek, ailesinden tepki

DKODİNG

Geçtiğimiz yaz yaptığı bir açıklamayla eşcinsel olduğunu ve bir ilişki yaşadığını açıklayan Chand, bu açıklamasının ardından sporseverlerden büyük destek alsa da durumu kabullenemeyen ailesi ve ailesinin yaşadığı köy halkı tarafından büyük tepkiyle karşılaştı. Öyle ki Chand’ın ailesi, kızlarının cinsel yönelimi sebebiyle bulundukları köy halkından büyük tepki almış ve bunun sonucunda köyü terk etmişti.

“Onlar koşma dedikçe koştum”

The Statesman gazetesine yaptığı açıklamada Chand, eşcinsel olduğunu duyurduktan sonra yaşadığı süreci anlattı.

Küçüklükten beri, yapmaması söylenen her şeyi yapma eğiliminde olduğunu ve yasaklara baş kaldırdığını söyleyen Chand, “Çocukken köyümdeki insanlar koşucu olmamam ve atletizmi bırakmam gerektiğini, benim gibi bir kızın bunu düşünmemesi gerektiğini söylerdi. Ama ben şu ana kadar hep koştum” diye ifade etti.

“Doğru olduğuna inandığım şeyleri yapmaya devam edeceğim”

Eşcinsel olduğunu açıkladıktan sonra ailesi ve akrabaları tarafından terk edildiğini ifade eden Chand, “Benzer şekilde, ailem ve pek çok yakın akrabam, eşcinsel olduğumu açıkladıktan sonra benimle olan bağlantılarını kesti. Ama ne olduğuma inanıyorum ve benim için doğru olduğuna inandığım şeyi yapacağım.” dedi.

“Cinsiyet konusunda hala geleneksel kalıplar hakim”

Chand, cinsiyet konusunda hala geleneksel kalıpların hakim olduğunu, kimsenin özgür olmadığını ifade eden Hindistanlı atlet, şu ifadeleri kullandı:

“Benim için, bir kız ve bir erkek aynıdır. Daha önce kadınların çalışmasına izin verilmiyordu. Şimdi her yerde çalışıyorlar ve aynı zamanda çok ilerleme kaydediyorlar. İnsanların yaşam tarzına, kıyafetlerine, yiyecek alışkanlıklarına vb. itiraz ederek ne elde ettiklerini anlamıyorum.”

Kaynak: Alan Savunması

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Ekim 2019