Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu Artık SES Derneği Çatısı Altında!

1 Aralık 2017 günü Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi’nin ikinci günüydü ve biz o gün ellinin üstünde kadın derneğini gelecek beklentileri ve taleplerini bir sonuç bildirgesinde toplamak üzere küçük bir çalıştay yaptık. Sonuç bildirgemiz çok kapsamlı çıktı. Sonuç bildirgemizin ilk cümlesi şuydu Farklı cinsiyet, dil, din, cinsel eğilim, siyasi düşünceye sahip yurttaşlar eşit fırsatlara sahip olmalıdır.”

Sonuç bildirgesi aslında bir Eşitlik Deklarasyonuydu

Sonuç bildirgesinin bir çıktısı da, sivil toplum iletişimini ve dayanışmasını arttırmak üzere dijital altyapıların kullanılmasıydı. Bu bizi 31 Mayıs 2018 de Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nu (www.esitlikadaletkadin.org ) kurmaya yönlendirdi. Platform işin başında sivil toplum örgütlerinin üyeliği ve onların katkısı ile içerik oluşturmayı hedefliyordu. Platform zaman içinde başka bir ihtiyacı doldurmaya başladı ve kadın haberleri ve hikayelerini yayınlayan bir kadın dijital dergisine dönüştü. Eşitlik Adalet Kadın Platformu’na içerik hazırlarken uluslararası kadın hareketinin kampanyalarından ( MeToo, Beyaz Çarşamba gibi) genç çevre aktivistlerinden (Greta Thurnberg gibi), kadın siyasetçilerden ilham aldık.

Biz de bir dernek çatısı altında düşünceyi aksiyona çevirebiliriz dedik ve SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’ni kurmaya karar verdik.

Derneğimize ilişkin bilgileri web sitemizden (www.sesdernegi.org ) ve benim derneği anlattığım röportajdan okuyabilirsiniz

Kuruluşundan beri Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak devam eden Platformumuz, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği çatısı altında bundan böyle SES Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak devam edecek.

Memleketimizde toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere gerçek eşitliği sağlamak ve sürdürülebilir bir dünyayı hep birlikte inşa etmek üzere dayanışma içinde yolumuza devam edeceğiz.

Bizimle yol yürüdüğünüz ve desteklediğiniz için minnettarız.

Gülseren Onanç

avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Şubat 2020