“Etik ve Milli Hesaplar”dan Kadınlara Tehdit ve Taciz

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Nevşin Mengü ve oyuncu Berna Laçin, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın ”etik kurallara uyan milli hesaplar” diye tanımladığı sosyal medya hesaplarından kendilerine gelen taciz ve hakaret içeren mesajları ifşa etti.

AKP, geçen günlerde 12 maddeden oluşan sosyal medya etik kuralları yayınlamıştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal tarafından yapılan açıklamada “Profilinde, bu işaretleri (Yeşil daire ve Türk Bayrağı) kullananları şahsi hesaplarımızdan takip ediyoruz. Limitim dolana kadar takipte bulunacağım. Yeşil daire etik kurallara uyacağım, Türk Bayrağı milli hesap” ifadeleri kullanılmıştı.

Kaftancıoğlu: Etik kurallara uymak işaret koymakla olmuyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Mahir Ünal’ın talimatıyla profillerine söz konusu işaretleri koyarak etik kurallara uyacağını ve milli hesap olduğunu kabul eden AKP sempatizanı bazı hesapların hakaret ve tehdit içeren mesajlarını paylaştı.

AKP’li Mahir Ünal’a da çağrıda bulunan Kaftancıoğlu, “Yardımcı olayım, etik kurallara sonuna kadar uyan hesaplarınızı takip etmeyi gözden kaçırdıysanız eğer. Haksızlık olmasın arkadaşlara. Unutmadan; etik kurallara uymak, işaret koymakla değil, etik ilkelere inanmakla oluyor. Hatırlatmayı görev sayarım” dedi.

Nevşin Mengü: İnsan müsveddeleri

Gazeteci Nevşin Mengü de ‘milli hesaplardan’ gelen taciz ve hakaret içeren mesajlara isyan etti. Mengü, ”Bu insan müsveddelerinin karşı cinsle başka türlü temas kurma şansları zaten yok. Rızasıyla bu adamlarla konuşmak bile isteyen kadın olmayacağı çok açık. Yeşil top da çok güzel olmuş, tam yerini bulmuş” dedi.

Paylaşımlara yönelik Mengü’nün avukatı suç duyurusunda bulundu. Dilekçede şüpheliler hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından soruşturma başlatılması istendi.

“Gerçekçi olmak gerekirse korkuyorum”

Mengü, paylaşımlarla ilgili Medyascope’a şöyle konuştu: “Fikrini beyan eden kadından çok hoşlanılmıyor. Bunun yeni tezahürü olarak başörtülü kadınların da üzerine çok gidildiğini görüyoruz. Dans eden, pilates yapan başörtülü kadınlar da en az bizim kadar lince uğruyorlar. İktidardaki zihniyet bir kadın modeli çizmiş kafasında ve ona uymayanlara karşı aşırı bir tepki gösteriliyor, bir bastırma, sindirme politikası uygulanıyor. İşin bu tarafı da var. Kadın gazeteciler ‘Sen git magazin programı sun, elinin hamuruyla bu işlere bulaşma’ söylemiyle çok karşılaşıyor. Çok saldırgan bir dil şu anda iktidarda.”

Meslek yaşamı boyunca pek çok hakarete maruz bırakıldığını ancak bunu dahi ifade özgürlüğü olarak nitelendirdiğini söyleyen Mengü, “Korkuyor musunuz?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Didaktik bir dille ‘Direneceğiz’ filan da denebilir, fakat ben onu gerçekçi bulmuyorum. Gerçekçi olmak gerekirse korkuyorum. Çünkü dediğim gibi, bu kişiler iktidarla ilişkili. Ben eşkıya değilim ki; silahım yok, bıçağım yok! Kendimi silahla savunacak da değilim. Böyle bir kişi değilim ben. Dolayısıyla tabii ki korkuyorum.”

Berna Laçin: Gelen giden tehdit savuruyor

Oyuncu Berna Laçin ise kendisiyle Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu ve avukat Feyza Altun’u da hedef alan “Herkes yazmış. Darbeye yeltenirlerse Nevşin benim, Berna benim, Feyza Altun benim. Canan’ı ben almam. Aklınızdan bile geçirmeyin. Şimdiden söyleyeyim” içerikli tweete şu mesajla tepki gösterdi: “Gelen giden tehdit savuruyor ülkede, ‘Dağ başı mı burası’ derler ya, evet dağ başı burası! Eh ortalara çıkıp ‘Asarım, keserim, kan dökerim, şöyle ederim böyle ederim’ diyenlere kimse ses çıkarmadıkça bu pislikler de böyle ürer işte, hele kadınsan bir de salyalılar çok bölgede!”

Mahir Ünal: Etik kuralları destekleyecek yasal düzenleme önemli

AKP Genel Başkan Yardımcısı, Mahir Ünal bu paylaşımlar üzerine açıklama yaptı. Ünal yaptığı açıklamada, “Sosyal medya etik kurallara uyacağını taahhüt edip bu kurallara uymayan paylaşımlarda bulunmak ciddi bir ahlaki sorun.
Bu paylaşımları deşifre eden @KurulEtik hesabı bizi kurallara uymaya davet etse de etik kuralları destekleyecek yasal düzenleme son derece önem arz ediyor” diyerek sosyal medyada yasal düzenlemenin de mesajını verdi.

Kadınlardan destek

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF)Başkanı Canan Güllü Twitter’da Kaftancıoğlu, Mengü ve oyuncu Berna Laçin’e yönelik hakaret içeren paylaşımlara tepki gösterdi: “Berna, Nevşin, Canan yanınızdayız. Ağzından pislik akan sosyal medya trollerini hadlerini bilmeye; Yargıyı, yasalardan kaynaklanan haklarımız için gerekenleri yapmak üzere göreve çağırıyoruz.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Mayıs 2020