Etiyopya’nın İlk Kadın Cumhurbaşkanı: Sahle-Work Zewde

Sahle-Work Zewde parlamentoda kadın oranında dünyada 17. sırada yer alan Etiyopya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı seçildi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in, yarısı kadınlardan oluşan yeni bir kabine kurmasının ardından, ülkenin parlamentosu, Sahle-Work Zewde’yi cumhurbaşkanı seçti. Böylece ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı tarafından yönetilecek Etiyopya, cinsiyet eşitliği yönünde çok önemli bir adım atmış oldu.

Sahle-Work Zewde, parlamentoya Cumhurbaşkanı olarak ilk seslenişinde kadınlara yönelik politikalara ağırlık vereceğini ve yeni rolünde reformları teşvik edeceğini vurguladı: “Barışın yokluğu önce kadınları mağdurlaştırıyor, bu nedenle görev sürem boyunca kadınların barıştaki rolü ve kadınların barıştan fayda görmesine odaklanacağım.”

Başbakan’ın genelkurmay başkanı Fitsum Arega ise Zewde’nin göreve gelişini “Bizimki gibi ataerkil bir toplumda, bir kadın devlet başkanının atanması sadece geleceğe yönelik bir standart oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda kadınları kamusal hayatta karar vericiler olarak normalleştiriyor” sözleriyle kutladı.

Sahle Work-Zewde kimdir?

Birleşmiş Milletler’de görev yapmış ve Afrika’daki barışı koruma operasyonlarında çalışmış tecrübeli bir diplomat olan Sahle-Work Zewde Başkent Addis Ababa’da doğdu. Fransa’da Montpellier Üniversitesi’nde doğa bilimleri okuyan Zewde, Etiyopya’nın Fransa, Senegal ve Cibuti büyükelçiliğini yaptı. 2011’de BM’nin Nairobi’deki ofisinin ilk kadın Genel Direktörü, 2018’de de Birleşmiş Milletler Afrika Birliği Temsilciliği’nin başına gelen ilk kadın oldu.

Etiyopya’da cinsiyet eşitliği

Yürütmenin başında Başbakanın olduğu Etiyopya’da Cumhurbaşkanlığı sembolik bir makam ve büyük ölçüde parlamentonun açılması ve büyükelçilerin atanmasıyla ilgili olsa da, göreve Zewde’nin getirilmesi simgesel bir ağırlık taşıyor.

Etiyopya’da kadınların siyasete katılımı yönünde atılan adımlar Zewde’nin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle de sınırlı değil. Başbakan Abiy Ahmed’in geçtiğimiz hafta kurduğu 20 kişilik kabinede, Savunma Bakanı ve Barış Bakanı gibi koltuklarda da kadınlar oturacak.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) tarafından yayınlanan “Siyasette Kadın 2017” haritasına göre, Etiyopya’da parlamentodaki kadın oranı %38. Ülke dünya sıralamasında ise 17. sırada yer alıyor. Aynı listede Türkiye 132. sırada.

Ancak Birleşmiş Milletler, Etiyopya’nın hala büyük cinsiyet eşitsizliklerinden mustarip olduğunu ortaya koyuyor. BM’nin yaptığı çalışmaya göre, Etiyopya’da kadınların, erkeklere oranla hastalığa yakalanma riski daha fazla. Ayrıca ülkede işgücünün yarısı kadınlardan oluşmasına rağmen, kadınların çoğunluğu tarım işçisi olarak ücretsiz çalışıyor. Ülkenin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan kırsal kesimlerde ise genital sakatlama ve çocuk evlilikleri hala yaygın.

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Ekim 2018