“Evde Feminizm”: Cinsiyet Eşitliği için Mücadeleyi Sürdürmenin Yolları

Korona salgını sadece bir sağlık sorunu değil, toplumlarımız ve ekonomilerimiz için büyük bir şok etkisi yarattı, günlük yaşamı büyük ölçüde değiştirdi.

Sosyal mesafelenme ve izolasyon uygulayarak (iş faaliyetleri durdurulmadığı için çalışmak zorunda olanlar dışında) kendinizi korumak ve salgının yayılmasını durdurmak için elinizden geleni yaparken, evlerinizde ve dünyada cinsiyet eşitliğini desteklemeye devam edebilirsiniz. Nasıl mı?

1. Ev ve bakım işlerini evde eşit paylaşın

Yemek ve temizlik yapmaktan, çocukların ve yaşlıların bakımına kadar, kadınlar erkeklerden üç kat daha fazla ücretsiz ev ve bakım işi yaparlar. Salgının yayılmasını durdurmak için evde kalan ailelerde bakım sorumlulukları en üst seviyeye çıkar. Çocuklarınızın uzaktan eğitimine ya da yaşlı ve yüksek risk grubundaki akrabalarınıza destek olurken, partnerinizle sorumluluğu paylaşın. Herkesin her gün ücretsiz ev ve bakım yükünü paylaşmak için üzerlerine düşeni yaptığından emin olun.

2. Salgına dair bilgi edinin

Hepimiz yeni normlara ayak uydurmaya ve hissettiğimiz kaygı ve endişeyi yönetmeye çalışırken tüm gerçekleri bilmek ve yanlış bilginin yayılmasını önlemek çok önemlidir.

Güvenilir kaynaklardan ve tıbbi uzmanlardan bilgi edinin.

Bunun yanı sıra, salgının cinsiyet eşitsizliğinin nasıl derinleştirdiğine dair okuma yapabilir, salgına karşı tedbir politikalarında cinsiyetin neden önemli olduğu ve kadınların mücadele süreçlerine nasıl dahil olabileceğine ilişkin daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

3. Kadın hikayelerini okuyun, izleyin, dinleyin ve paylaşın

Dünyanın farklı yerlerindeki kadın deneyimlerine kapı aralamak, kadın hareketleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kitap okuyun. Önerilerimizi burada bulabilirsiniz. Yazarı ya da yönetmeni kadın olan film ve diziler izleyin (BM Kadın Birimi’nin öneri listesine de göz atabilirsiniz), kadınların hazırladığı podcastleri dinleyin.

4. Ailenizle cinsiyet eşitliği hakkında konuşun

Sosyal mesafelenme demek, evlerin aileler için bir okul haline geldiği anlamına gelir. Müfredata feminizmi de ekleyin. Arkadaşlarınız ve ailenizle cinsiyet eşitliğiyle ilgili sohbet edin. Çocuklarınızla kadın ve erkeğin eşit olduğu bir dünya için yapılması gerekenler hakkında konuşun.

5. Online aktivizme devam edin


Dünyada kadınlar, mevcut cinsiyet eşitsizliklerini şiddetlendiren koronavirüs krizinin sosyal ve ekonomik etkilerinden orantısız bir şekilde etkileniyor. Sosyal medyada çeşitli kadın örgütlerinin kampanyalarına katılın ve eşit ve kadınların şiddet görmediği bir gelecek için taleplerinizi dile getirin.

6. Salgınla mücadelede cinsiyet eşitliğini destekleyin.

Kadınlar, küresel olarak sağlık ve sosyal sektördeki işçilerin yüzde 70’ini oluşturdukları ve salgınla mücadelenin ön saflarında yer aldıkları için bu krizden yoğun bir şekilde etkileniyor.

Kayıt dışı ekonomide ve düşük ücretli işlerde daha fazla kadın çalışıyor, eve kapanma durumlarda, cinsel sömürü ve aile içi şiddet daha da artıyor.

Mor Çatı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu gibi birçok kadın sivil toplum örgütü, salgınla mücadelenin ön saflarındaki tüm kadınlara destek sağlamak için çalışıyor; aile içi şiddeti önlemek için hizmetlere öncelik verilmesi ve bakım yükü olan kadınlar için esnek çalışma düzenlemelerinin teşvik edilmesini talep ediyor. Siz de bu taleplerin yaygınlaşması için çaba gösterebilirsiniz.

7. Kendinizi geliştirin. 

Sosyal mesafelenme ve karantina, kendinize daha fazla zaman yaratabilmenizi sağlıyorsa, yeni şeyler öğrenmenin tam vakti. İlgilendiğiniz konularda online kurslara yazılabilir, Paris’teki Musée d’Orsay’dan Londra’daki British Museum’a, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nden, New York’taki Guggenheim’a kadar sanal müze turları yapabilir ve dünyanın en ünlü müzelerinden bazılarının online sergilerini gezebilirsiniz.

BM Kadın Birinin “Generation Equality: The time is now!” adlı online sergisini gezip, kadın hareketindeki kilometre taşlarını ve dünyanın her köşesinden kadın liderler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

8. Toplumsal dayanışmanın bir parçası ol 

Fiziksel olarak uzak kalsanız bile, çevrenizle bağlantı kurmanın birçok yolu var. Fiziksel mesafenizi koruyarak, toplumsal dayanışmanın bir parçası olabilirsiniz. Şu anda ne yaşıyorsanız yaşayın, benzer deneyimlerden geçen ve bu “yeni normal”e uyum sağlamaya çalışan başka birinin olduğunu unutmayın. Etrafınızdakileri desteklemek ve başkalarına yardım etmek dayanma gücünüzü artıracaktır.

9. Zihinsel sağlığınıza dikkat edin

Stresin yoğun olduğu zamanlarda zihin sağlığına öncelik vermek önemlidir. Haber takibini belirli aralıklarla yapın. Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurarak, spor yaparak, müzik dinleyerek, dinlenerek, kendinizi mutlu hissettiğiniz anlar yaratmaya çalışın.

Salgın çoğumuzu sevdiklerimizden uzak tuttuğundan, endişeli, izole edilmiş veya iş veya aile sorumluluklarıyla boğulmuş hissetmek tamamen normaldir.

Unutma, yalnız değilsin. Bu işte beraberiz. Birlikte atlatacağız.

Kaynak: BM Kadın Birimi

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Nisan 2020