Evrim Kepenek Yazdı: Bilim Kurulu’nda 14 Kadın 24 Erkek Üye Var

Gazeteci Evrim Kepenek, Türkiye’de koronavirüs salgınıyla mücadele için oluşturulan Bilim Kurulu’nu cinsiyet eşitliği perspektifinden analiz etti.

Evrim Kepenek

Almanya, koronavirüsün Avrupa’da en çok görüldüğü; ölüm oranın en düşük olduğu ülke.

Angela Merkel’in başkanlığındaki hükümet, salgınla mücadelede ülkenin 129 yıllık geçmişe sahip Robert Koch Enstitüsü’nün tavsiyelerini uyguluyor.

Yeni Zelanda, koronavirüs vakalarının sayısı 1312. Ülkede virüs sonucu yaşamını kaybeden kişi sayısı 9 Nisan tarihi itibarıyla dört.

Jacinda Ardern’in yönetimindeki ülkede 23 Mart’tan itibaren hastalığın tümden ortadan kaldırılması için “eleme stratejisi” uygulamaya başlandı. Eleme stratejisinde daha başlangıç aşamasında sıkı önlemler uygulanarak virüsün yayılması sekteye uğratılıyor.

Finlandiya’da koronavirüse yakalanan kişi sayısı iki binin üzerinde, yaşamını kaybeden kişi sayısı ise 2 Nisan itibarıyla 49.

Sanna Marin yönetimindeki ülkede koronavirüs nedeniyle işsizlik maaşlarına başvurularda patlama yaşanırken ödemelerin yapılacağı açıklandı. Marin, dünyanın en genç başbakanı.

Başta Almanya ve Yeni Zelanda olmak üzere her üç ülke de hem koronavirüs ile mücadelede hem de sosyal destek-halk odaklı politikaları ile dünyada fark yaratıyor.

Peki Türkiye’de durum ne? 

Koronavirüs hakkında ekranlarda resmi bilgileri açıklayanların tamamı erkeklerden oluşuyor. İlk aklıma gelenler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ve erkek bilim kurulu üyeleri.

Merak ettim Bilim Kurulu üyelerinden ekranlarda göremediklerimize tamamına da baktım.

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında 20 Ocak 2020’de oluşturulan Bilim Kurulu’nda enfeksiyon, mikrobiyoloji, viroloji, iç hastalıkları, yoğun bakım ve göğüs hastalıkları alanında üniversitelerde akademisyen olarak çalışan tıp bilimciler yer alıyor.

İlk başta 26 kişiden oluşan Bilim Kurulu sonrasında biraz daha genişletiliyor; üye sayısı önce 31’e ardından 38’e yükseltiliyor.

Wikipedia’da yer alan bilgilere göre Türkiye’deki Bilim Kurulu üyelerinin 14’ü kadınlardan 24’ü erkeklerden oluşuyor.

Tam da önümüzde koronavirüsle mücadelede başarılı örnekler arasında yer alan Yeni Zelanda, Almanya, Finlandiya dururken bilim kurulunda neden daha fazla kadına yer verilmedi?

Üstelik, bilgileri halka buluştururken ekranlarda yine kadın bilim kurulu üyelerini değil nedense hep erkek bilim kurulu üyelerini görüyoruz.

Bilim Kurulu üyelerinin bilimsel öngörüleri ve önlemlerinin ilgili makamca “dinlenilmediği” yönünde bilgiler kamuoyuna yansıyor olsa da her alanda kadın bilgisinden yararlanılması gerektiği gün gibi ortada.

Kaynak: Bianet

avatar
1 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
1 Yorum yapan yazar
Sevgi yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Sevgi
Ziyaretçi
Sevgi

Nerden nereye bağlamışsınız. Tebrik ediyorum….

16 Nisan 2020