Faslı Gazeteciye Evlenmeden Seks Yaptığı ve Kürtaj Olduğu Gerekçesiyle Hapis

Faslı gazeteci Hajar Raissoun, evlilik dışı cinsel ilişkide bulunma ve kürtaj yaptırma suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fas’ta, sadece 2018 yılında 73 kişi ise kürtaj yüzünden tutuklandı.

Morocco World News

Fas Ceza Kanunu’nun 453’üncü maddesine göre, kürtaj yalnızca annenin sağlığının tehlike altında olduğu durumlarda yasal olarak uygulanabiliyor. Kanuna göre, kürtaj yaptıran bir kadın için 2 yıla kadar,  kürtajı yapan kişiler de ise 1 ile 5 yıl arası hapis cezasına çarptırılıyor.

Fas’ta, sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre, her gün 600 ile 800 arasında, gizli ve hijyen önlemlerinden yoksun şekilde kürtaj yapılıyor.

Yine ceza kanununun 490. maddesine göre, “Aralarında herhangi bir evlilik bağı bulunmayan iki kişinin cinsel ilişkiye girmesi, ”1 aydan başlayıp 1 yıla kadar hapis cezasına tabi tutulabiliyor.

31 Ağustos günü nişanlısı ile birlikte bir jinekoloğun muayenehanesinden çıkarken polis tarafından zorla doktor muayenesine götürülüp tutuklanan 28 yaşındaki gazeteci Hajar Raissoun, polisin tutuklama sırasında amcaları ve gazetedeki yazıları ilişkin sorular sorduğunu belirtti.

Fas, basın özgürlüğünde 135. sırada

Fas, dünyada basın özgürlüğü sırasında 135. sırada bulunuyor.

Raissoun, devlet politikalarını eleştiren bağımsız bir gazete olan “Akhbar Al-Yaoum’’de çalışıyor. Raissoun’ın amcası, Akhbar Al-Yaoum’in genel yayın yönetmeni olan Süleyman Raissoun devletin ailesi ve gazetesinden intikam almak için yeğenini hedef aldığını belirtiyor.

Hajar, iddiaları reddetti

Evlilik dışı cinsel ilişki ve ahlaksızlık suçlaması ile 2 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalan Hajar Raissoun, hakkındaki her iki iddiayı da reddetti.

Mahkeme Raissoun’un nişanlısına da 1 yıl hapis cezası verirken doktoruna da yasa dışı kürtaja imkan sağlamak ve kürtaj yapmak suçundan 2 yıl hapis ve ilaveten 2 yıl da meslekten men cezası verdi. Doktorun asistanı ve bir hemşireye verilen cezalar ise ertelendi.

The Independent Uganda

“Karar siyasi”

Fas’taki insan hakları savunucuları kararın ‘siyasi’ sebeplerle verildiğini belirterek karara tepki gösterdi. Fas İnsan Hakları Derneği, Raissoun’un rızası olmadan yapılan tıbbi kontrolün işkenceyle eş değer olduğunu açıkladı.

Mahkeme heyeti ise, usulsüzlük iddialarını reddederek tutuklamanın yasal dayanağının olduğunu ve Raissoun’un gazetecilik mesleğiyle bir alakası olmadığını açıkladı.

“Bugün Fas’ta özgürlükler için karanlık bir gün”

Alınan karara ilişkin bir açıklama yayımlayan HRW Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Ahmed Benchemsi, “Bugün Fas’ta özgürlükler için karanlık bir gün” dedi.

Fas’ta, sadece 2018 yılında, 14503 kişi ahlaksızlık, 3048 kişi zina, 170 kişi homoseksüel oldukları gerekçesi ve 73 kişi ise kürtaj yüzünden tutuklandı.

Kaynak: BBC Türkçe, Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Ekim 2019