Feminist, Aktivist Hukukçu Canan Arın’a ‘Bruno Leoni Hukuk Ödülü’

Her yıl insan hakları alanında farklı ülkelerden bir kişiye verilen Bruno Leoni Enstitüsü hukuk ödülü, bu yıl Mor Çatı kurucularından feminist avukat Canan Arın’a verildi.

Bruno Leoni Enstitüsü, 2008 yılından bu yana demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren ve toplumsal etkide bulunan hukukçuları ödüllendiriyor. Bu yıl, avukat Canan Arın, kız çocuklarının evlendirilmesine karşı çalışmaları ve kadın hakları için verdiği mücadele nedeniyle bu ödüle layık görüldü.

İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen törende Canan Arın’a ödülünü, Bruno Leoni Enstitüsü Başkanı Franco De Benedetti ve Bruno Leoni’nin kızı Didi Leoni verdi.

Bianet’e konuşan Arın, ödülü dünyanın dört bir yanındaki cesur kadınlara adadığını söyledi:

Ödülü bana Türkiye’deki kadın hakları konusunda yaptığım cesur çalışmalardan dolayı verdiler. Ben, bütün kadınların cesur olduğunu düşünüyorum. Bugünkü haklarımızı sağlayan dünyanın her yerinden mücadele eden büyükannelerimize çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Kazanılmış haklarımızı genişletmenin ve mücadeleyi ilerletmenin yeni yollarını bulmalıyız. Diktatöryaya karşı dünyanın her yerinde sesimizi yükseltmeliyiz. Ödülümü, dünyanın yer yerindeki cesur kadınlara armağan ediyorum.

Bu alanda verilen en önemli ödüllerden biri olarak gösterilen ödül daha önce Amerikalı akademisyen Vernon L. Smith, İngiltere’den akademisyen Deirdre McCloskey, Venezuallalı politikacı Leopoldo López’ verilmişti.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak Canan Arın’ı fazlasıyla hak ettiği bu ödülden dolayı tebrik ediyoruz.

Canan Arın kimdir?

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Kurucusu ve İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi Kurucu Üyesi avukat Canan Arın, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra London School of Economics and Political Science’ ta anayasa hukuku üzerine çalıştı.

1976’da Türkiye’ye dönüp yazıhane açtı. 1980’de Türkiye’de başlayan 2. Dalga Kadın Hareketi içinde aktif olarak rol aldı. 1990’da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 1997’de Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği, 1998’de İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

1994-1997 yılları arasında Avrupa Konseyi Kadın Erkek Eşitliği Kadına Yönelik Şiddet Uzmanlar Kurulu’nda bulundu. 1995’te Birleşmiş Milletler’ in Pekin’de toplanan Dünya Kadın Konferansı’nda, 2000’de Pekin + 5 Birleşmiş Milletler New York toplantısında resmi delegasyonda yer aldı. 2005’te yine Birleşmiş Milletler’ deki CEDAW toplantısında hükümet dışı kuruluşlar adına gölge rapor veren grup içinde, 2003-2004 yıllarında Türk Ceza Kanunu Kadın Platformu’nun çekirdek kadrosunda yer aldı.

Canan Arın’ın kadına yönelik şiddet konusunda birçok makalesi bulunuyor.

Kaynak: Bianet, kadineserleri.org

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Kasım 2018