Fenerbahçe, ‘BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni İmzaladı

Fenerbahçe Kulübü, Birleşmiş Milletler’in kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmesini sağlamak adına kadınların güçlenmesini hedefleyen Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) imzacısı oldu.

Geçtiğimiz sezon ‘Kapsayıcı Spor Kulübü’ olma hedefiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin; Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanması, kadınlar ve kız çocuklarına eşit şartlar sunulması adına dünya genelinde sürdürdüğü HeForShe kampanyasına destek veren ve böylelikle HeForShe hareketinin Türkiye’de spor kulüpleri arasındaki ilk temsilcisi olan Fenerbahçe, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olduğunu duyurdu.

Fenerbahçe: “Rakiplerimize örnek olduk”

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, yaptığı açıklamada, WEPs platformunun önemine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Fenerbahçe Kulübü olarak sponsorumuz Tüpraş’ın desteği ile 1,5 yıl önce Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile bir ilki hayata geçirdik ve öncü bir spor kulübü olarak ‘HeForShe’ hareketinin destekçisi olduğumuzu açıkladık. Fenerbahçe olarak sporun gücü ile kadınlar ve kız çocuklarının hem sahalarda hem tribünlerde spora katılımlarının artması, haklarının farkında olması, kadınlara yönelik şiddetin son bulması adına sayısız adımlar attık. Hatta o kadar önemli işler yaptık ki rakiplerimize de bu konuda örnek olduk. Kulübümüzün, bu anlamdaki son adımlarından biri de şubat ayında WEPs imzacısı olmamızdır. Bu, bizim için büyük bir gururdur. Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri platformunun, dünyada ve Türkiye’de yarattığı etki ve farkındalığın her geçen gün artırmasını destekliyoruz.”

Açıklamanın tamamına buradanulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Mayıs 2020