Feride Acar’a Avrupa Konseyi “Liyakat Madalyası”

Avrupa Konseyi’nin Kadınlara Karşı Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu GREVIO’nun üç dönem başkanlığını yürüten ve görev süresi 31 Mart’ta sona eren Prof. Dr. Feride Acar, Avrupa Konseyi’nin değerlerine ve çalışmasına olan bağlılığını kabul etmesiyle Avrupa Konseyi Taraflar Komitesi tarafından “Pro Merito (Liyakat) Madalyası”na layık görüldü.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri adına madalyayı sunan Demokrasi Genel Müdürü Snezana Samardzic-Markoviç, yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin çalışmalarına ve kadın haklarını teşvik etmek ve ayrımcılığa son vermek için yaptıkları çalışmalar ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Feride Acar’a teşekkür etti.
Samardzic-Markoviç, Profesör Feride Acar’ın mesleki uzmanlığının vizyonu, liderliği, uzlaşma ve ittifak kurma konusundaki bilgeliği ve kapasitesi ile diplomatik becerilerinin bir araya geldiğini ve kadın haklarını savunan ve teşvik eden herkese saygı gösteren bir merci olduğunu belirtti.
Taraflar Komitesi Başkanı, Norveç Daimi Temsilcisi, Avrupa Konseyi Büyükelçisi Elisabeth Walaas ev sahipliği yaptığı törene GREVIO üyeleri, kadın hakları konusunda bölgesel ve uluslararası mekanizmalar platformu üyesi olan GREVIO üyelerinin yanısıra Avrupa Konseyi üyesi devletlerin diğer Avrupa Konseyi organlarının temsilcileri katıldı.
Feride Acar teşekkür konuşmasında, böyle prestijli bir ödüle değer görülmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, GREVIO olarak önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. İnsan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunma konusunda son yıllarda zor zamanlar geçirildiğini ifade eden Acar, umudun yitirilmemesi gerektiğinin altını çizdi: “Tarih, eşitlik, kapsayıcılık, çeşitlilik, hoşgörü, insan hakları gibi ideallere sahip olan liberalizmin, kadınların insan hakları da dahil olmak üzere, bu değerleri bastırmaya ve silmeye çalışan çok güçlü liberallik karşıtı rejimleri geride bıraktığını göstermiştir.  Son zamanlarda dünyanın birçok yerindeki gerici ve popülist hareketler gerici dünya görüşlerinin bir parçası olarak sivil özgürlükleri ve cinsiyet eşitliği ideallerini açıkça tehdit ediyorlar.”
İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan ideallere karşı bu tehditlerden haklı olarak rahatsız olduğunu söyleyen Acar şöyle devam etti:  “Ama hiçbir şekilde cesaretim kırılmadı ya da ümidimi kaybetmedim. Destekçilerinin tutkulu ve özverili çalışmasıyla, İstanbul Sözleşmesi’nin gerici hareketlere karşı mücadelede kritik bir rol oynayacağından ve kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda artan bir öneme sahip olacağından eminim.”
Acar konuşmanın sonunda ödülü  komite üyeleri ve sekreteryasıyla paylaştığını söyledi.
Ne olmuştu?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)’nin 66. maddesi gereğince kurulan GREVIO’nun Başkanı Prof. Dr. Feride Acar, yeni dönemde aday adaylığı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu.

Ancak Bakanlık, kadın örgütlerinin yoğun desteğine rağmen, GREVİO’nun üç dönemdir başkanlığını yürüten, ODTÜ siyaset sosyolojisi öğretim üyesi Prof. Dr. Feride Acar’ın yerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla annesi Tenzile Erdoğan’ın adını taşıyan Kız Anadolu Meslek Lisesi’nde müdür olan Prof. Dr. Aşkın Asan’ı “tek aday” olarak önermişti.

Acar, yeni dönemde kurulacak komite üyeliğine Türkiye tarafından aday gösterilmemesini, “siyasi bir karar” olarak yorumlamıştı. 

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Mayıs 2019