Finlandiya Başbakanı Marin’den Haftada 4 Gün Çalışma Önerisi

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, haftada dört gün altı saatlik mesailerden oluşan bir çalışma sistemine geçmek istediklerini duyurdu: “İnsanların ailelerine, sevdiklerine, hobilerine ve kültür gibi yaşamın diğer yönlerine daha fazla vakit ayırmayı hak ettiklerine inanıyorum.”

Avusturya’da Sebastian Kurz’un yeniden siyaset sahnesine dönmesiyle ‘en genç ikinci hükümet lideri’ olarak anılan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “çalışma hayatında herkes için bir sonraki adım” olarak tanımladığı yeni sistemi hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Sistem, haftada dört gün altı saat çalışmayı öngörüyor.

“İnsanlar bu vakti hak ediyor”

Marin, “İnsanların ailelerine, sevdiklerine, hobilerine ve kültür gibi yaşamın diğer yönlerine daha fazla vakit ayırmayı hak ettiklerine” inanıyorum. Finlandiya vatandaşlarının daha az çalışmasına izin vermek önemli.” Mesele, kadınca bir tarzla yönetmek değil, seçmenlere yardım sunmak ve sözlerinizi tutmakla ilgili” dedi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Lideri Sanna Marin, Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı dönemde de daha kısa çalışma sürelerini savunuyordu.

Koalisyon ortaklarının hepsi kadın

Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın Başbakanı. Finlandiya’daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri de kadın.

Sanna Marin hakkında

2012 yılında 27 yaşındayken memleketi Tampere kentinde Belediye Meclis Başkanlığı’na seçildi ve Sosyal Demokrat Parti içerisinde hızlı yükselişi başladı.

2015 yılında milletvekili seçildi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Nisan ayındaki seçimleri kazanmasının ardından Haziran ayında kurulan hükümette Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı görevine getirildi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Ocak 2020