Florence Nightingale ve Hemşireliğin Değişen Yüzü

Dünya Sağlık Örgütü 2020’yi, modern hemşirelik ve hastane sanitasyonu ilkelerini kuran Florence Nightingale’nin doğumunun 200’üncü yılı olması nedeniyle “Hemşire Yılı” yılı ilan etti. Peki Nightingale bugünleri görseydi, dünyadaki sağlık sistemi ve hemşireliğin geldiği noktayla ilgili ne düşünürdü?

Dünya Sağlık Örgütü 2020’yi, modern hemşirelik ve hastane sanitasyonu ilkelerini kuran Florence Nightingale’nin doğumunun 200’üncü yılı olması nedeniyle “Hemşire Yılı” yılı ilan etti. Nightingale, bugün bir hastaneye gidecek olsaydı, hemşirelikte o zamanlardan bu zamana kaydedilen ilerlemeyi görmekten memnuniyet duyardı.
İlk hemşirelik okulunu 1860 yılında Londra’daki bir hastanede kuran ve yaklaşık 200 kitap ve makale yazan Nightingale, istatistiksel infrografik üzerine öncü çalışmaları nedeniyle Kraliyet İstatistik Derneği’ne kabul edilen ilk kadındı.
Kırım savaşında İngiliz askerlerine yönelirken, daha fazla askerin enfeksiyonlardan öldüğünü göstermek için pasta grafiğinin bir çeşitlemesini kullanarak “Doğudaki Ordudaki Ölüm Nedenleri Nedenleri Şeması” başlıklı hastane sanitasyonu savundu.
Grafiği, “söylenenleri duymayan kulaklara sahip olan insanların aklına sokamadığımız şeyleri Gözlerle yapabilmek için” çizdi. Coxcomb diyagramı olarak bilinen grafik, turtanın her dilimi aynı açısal genişliğe ve belirli bir kategorideki miktarı (ölü erkeklerin sayısı gibi) temsil eden bir alana sahiptir.

Hemşireliğin değişen yüzü

Çeşitli mesleklerden gelen insanlara duyulan güven konusunda yapılan araştırmalarda hemşireler her zaman üst sıralarda yer alır. Bu durumu akademisyen Brian Dolan, “İnsanlara hürmet duyarlar, ama hemşirelerin gözlerinin içine bakarlar,” sözleriyle ifade ediyor.

Nightingale, bugüne bir zaman yolculuğuna çıksaydı, onu hayal kırıklığına uğratacak olan şey, hemşirelikle doktorluğun aynı çizgide ilerlemediğini görmek olurdu. Hindistan, Almanya ve Portekiz gibi bazı ülkelerde hemşireler hala büyük ölçüde doktorun uydusu olarak görülüyor ve hatta yaygın rahatsızlıkları teşhis etme yetkisine sahip değil veya ilaç yazamıyorlar.

Her ne kadar hemşireler sağlık sektöründe iş gücünün neredeyse yarısını oluştursa da, sağlık politikası kararları alınırken hemşirelik gündeme getirilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün bile 2018 yılına kadar baş hemşirelik görevlisi yoktu.

Nightingale’ın şaşıracağı şeylerden bir diğeri de hemşireliğin popülerliğini kaybetmesi, ve pozisyonların boş kaldığını öğrenmek olurdu. Birçok ülkede hiçbir meslek grubunda bu kadar fazla boşta kalan pozisyon bulunmuyor. Önümüzdeki on yılda hemşire sıkıntısı, tüm dünyada ulusal sağlık sistemlerinin karşılaşacağı en büyük sorun olacak.

Bu geleceği değiştirmek için daha fazla insanı hemşireliğe çekme ve eğitimli hemşirelerin mesleği terk etmelerini engelleme çabaları hızlandırılacak. Ülkelerin, hemşireleri yurtdışından, çoğunlukla sağlık hizmetlerinin halihazırda hemşire kıtlığı sebebiyle zor koşullarda sürdüğü yoksul ülkelerden çekmek yerine, yerel işe alımlara odaklanması bekleniyor.

Kaynak: The Economist

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Mayıs 2020