Forbes Açıkladı: Dünyanın En Güçlü Kadınları

Forbes’un her yıl açıkladığı, “Dünyanın En Güçlü Kadınları” listesinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel bir kez daha ilk sırada yer aldı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, listeye 73’üncü sıradan girdi.

Forbes Dergisi’nin her yıl hazırladığı ‘dünyanın en güçlü kadınları’ listesinin sonuçları açıklandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, üst üste dokuzuncu kez ilk sırada yer aldı.

Dünyanın en güçlü kadını unvanını yıllardır taşıyan Merkel ayrıca Forbes listesinin 16 yıllık tarihinde tam 14 kez yer alarak kayıtlara geçmiş oldu.

Ekim ayında Avrupa Merkez Bankası başkanı seçilen Christine Lagarde ise 2019’da bir sıra atlayarak ikinciliğe yükseldi. Lagarde, Banka’nın ilk kadın başkanı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın karşısındaki en güçlü pozisyonda yer alan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise listenin üçüncü sırasında yer alırken, Avrupa Komisyonu’nun bu yıl seçilen ilk kadın başkanı Ursula Von Der Leyen ise dördöncü oldu.

2019’un en güçlü kadınlar listesinin ilk sıralarını önde gelen siyasi liderler alırken, beşinci sırada General Motors CEO’su Mary Barra yer aldı.

Güler Sabancı 73’üncü sırada

Para, medya, etki ve etki alanları olmak üzere dört ölçüte göre isimlerin belirlendiği listede yer alan kadınların, 2.3 trilyon dolardan fazla geliri kontrol altında tuttukları ya da etkiledikleri ve yaklaşık 6.5 milyon çalışanı yönettikleri aktarıldı.

Listeye Türkiye’den giren tek kadın, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Sabancı listenin 73’üncü sırasında yer aldı.

“Cinsiyet klişelerini yıkıyorlar”

Forbes’un başkan yardımcısı ve Forbes Women’ın başkanı olan Moira Forbes, listenin kadınların son on yılda geleneksel cinsiyet klişelerini yıkmak için yaptıkları etkileyici adımların altını çizdiğini aktardı:

“Bu yılki Dünya’nın En Güçlü Kadın Listesi, yenilikçilerden ve teşvik edicilerden oluşan bir koleksiyon. Mevcut on yılın sonuna yaklaşırken, 2019 isimlerimiz bize kadınlar tarafından atılan büyük adımları ve önümüzdeki 10 yılda sunacakları büyük fırsatları hatırlatıyor.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Aralık 2019