Forbes’un “100 En Yaratıcı Lider” Listesinde Sadece 1 Kadın

Geçtiğimiz hafta, Forbes Magazine, “Yılın En Yaratıcı ve Başarılı iş Zekası” listesini yayınladı. 100 kişilik listede sadece 1 kadının yer alması tepki aldı.

Görsel: The Lily

Listenin başında Tesla’nın Elon Musk, Amazon kurucusu Jeff Bezos, Facebook’ kurucusu Mark Zuckerberg ve Apple’ın CEO’su Tim Cook,  Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin yer alıyor.

Ancak listedeki tek kadın olan Ross Stores CEO’su Barbara Rentler’ı bulmak için 75. sıraya kadar inilmesi gerekiyor. Ve isminin altında bir fotoğrafı bile yok.

Sosyal medyada tepki yaratan liste karşısında Flywheel Sports’un eski CEO’su Sarah Robb O’Hagan, “Forbes’un aklı nerede? Google’da bile aratmaya gerek kalmadan, bu listeye girebilecek 100 kadın sayabilirim” dedi.

Slack ve Walmart’ın yönetim kurulunda görev yapan Nextdoor CEO’su Sarah Friar ise “İlk başta erkek ve kadın listelerinin ayrı olduğunu düşündüm” sözleriyle cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekti.

Kusurlu bir liste

Geçtiğimiz Pazar günü, Forbes’in editörü Randall Lane, metodolojinin “kusurlu” olduğunu kabul ederek listeye gösterilen tepkiye yanıt verdi.

Lane, protestoların devam etmesi sonuncunda, çalışanlarına bu tip listeleri nasıl daha adil bir şekilde nasıl tasarlamaları gerektiğini anlatan bir e-mail gönderdi: “Tepkileri hak ettik.”

Daha sonra bir açıklama daha yapan Lane,  listenin bir odada oturan bir grup editör tarafından öznel olarak kararlaştırılmadığını,  Brigham Young Üniversitesi ve INSEAD’daki profesörlerin yıllarca üzerinde çalıştığı bir metodolojiye dayandığını ifade etti.

Buna göre, metodoloji, piyasa değeri 10 milyar doların üzerinde olan halka açık şirketleri önceliyor.

“Daha iyisini yapabilirsin, Forbes”

Ancak sadece halka açık büyük şirketlerin CEO’ları ile liste hazırlamak başlı başına bir sorun yaratıyor. “Ortaya çıkan havuz sorunu ispatladı” diyor Lane: “Kadınlar S&P 500 endeksindeki CEO’ların sadece yüzde 5’ini temsil ediyor. Yani bu metodolojiyle kadınların hiç şansı kalmıyor.”

Forbes’un hatasını kabul etmesi olumlu karşılansa da, tepkiler hala sürüyor. Örneğin, kadın teknoloji yöneticileri ve yatırımcıları tarafından kurulan melek yatırım ağı #Angels, listeyi “utanç verici” olarak  niteledi:  ”Listeyi 10 milyar dolarlık ABD CEO’larıyla sınırlandıran bir liste  sadece mevcut önyargıları pekiştirir. Daha iyisini yapabilirsin, Forbes. ”

Kaynak: The Lily

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Eylül 2019