Fransa Açık’ta Kadın Tenisçiler Neden Gölgede Bırakıldı?

Fransa Açık’ta bu yıl kadınlar tek kupasını, 23 yaşındaki Ashleigh Barty kazandı. Fakat hem Barty hem de turnuvada yarı finale ve finale kalan diğer kadın tenisçiler, medyada erkek tenisçiler kadar ilgi görmezken, maçlardaki izleyici katılımı da oldukça düşük kaldı. Peki neden?

Senenin ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık’a çeyrek finalde veda eden Ashleigh Barty, Fransa Açık’ta ise kupaya uzanarak kariyerinin en iyi derecesini elde etti.

Barty uzun zamandır oyun tarzı, çeşitliliği ve samimi kişiliğiyle Avustralyalıların hayranlık duyduğu bir oyuncu.  Ancak, bu yıl Avustralya Açık’ta çeyrek finale kalıp, Miami Açık’ta ilk Premier Zorunlu tek bayanlar şampiyonluğunu kazanarak WTA tenis sıralamasında ilk 10’a giren Barty’nin başarısı nispeten gölgede kaldı. Bunun nedenlerinden biri slam turnuvalarına daha fazla ilgi gösterilmesi  ancak bu yıl  Roland Garros’da gördük ki başka faktörler de etkili.

“Turnuva programlaması utanç verici”

New Yorker yazarı Louisa Thomas’a göre, bunun sebebi kadınlar yarı finali ve finallerinin popüler olmayan kortlarda ve saatlerde oynanması: “ABD’nin Doğu Yakası’nda cumartesi sabahı kadınlar finalini izlemek için televizyonu açan biri, Novak Cokoviç ile Dominic Thiem arasındaki yarı finalle karşılaştı. Cuma günü başlayan maç birkaç saatliğine ertelendi ve kadınlar kendi maçlarının başlamasını beklemeye koyuldular. Cuma günü, erkekler yarı finalleri yüzünden geleneksel olarak Roland Garros’un en büyük kortu olan Philippe Chatrier’de oynanan kadınlar yarı final maçları, ikinci ve üçüncü en büyük kortlara taşındı. Ve maçlar saat 11:00’de başlamak zorunda kaldı. Yarı final maçları harikaydı, ancak popüler olmayan kortlar ve oynandığı saatler sebebiyle katılım çok düşüktü.”

Thomas, turnuva programını “utanç verici” olarak niteleyen eski grand slam şampiyonu Amélie Mauresmo’nun düşüncesinde yalnız olmadığını söylüyor. Thomas’a konuşan  yarı finalist Johanna Konta, turnuva programlaması için şunları söylüyor: “Asıl yorucu ve talihsiz olan ne biliyor musunuz? Kadın sporcuların farklı muamele görmesi  ve kendileri için belirlenen programı, etkinlik katılımını, ücreti ve fırsatları bir şekilde haklı görmeye çalışmak zorunda bırakılması.”

Barty’ye şans verilecek mi?

Bu tür tepkilere karşı argümanın her zaman erkek tenisçilerin yıldız isimler çıkardığı yönünde olduğunu söyleyen Thomas’a göre bu her zaman doğru değil: “Serena Williams, ABD’de, şu anda Roger Federer istisnası dışında, en popüler tenisçi. Ancak, turnuvaları yönetenlerin aldığı kararlar nedeniyle, insanlar ne kaçırdıklarını bilmediklerinde doğal olarak izleme talepleri de olmuyor. Barty büyük bir oyuncu, şimdi Fransız Açık unvanı var. Sadece yirmi üç yaşında. Eğer şans verilirse, daha fazla bilinen bir isim haline gelebilir. Fakat ona bu şans verilecek mi?”

Ashleigh Barty kimdir?

Queensland’da Ipswich’te doğan Barty, dört yaşındayken Brisbane’de tenis oynamaya başladı. 2011’de Wimbledon’da gençler kategorisi tek bayanlarda şampiyonluk kazanmasının ardından, gençlerde bayanlar dünya 2 numarası olarak umut verici bir genç sporcu kariyere sahipti.

Bir genç tenisçi olarak, Barty, 2013 yılında WTA Tour’da çiftlerde erken başarıya ulaştı ve henüz 16 yaşındayken Australian Açık da eriştiği final de dahil olmak üzere, üç Grand Slam’da Casey Dellacqua ile çiftlerde finale ulaştı. 2014 sezonunun sonlarında Barty, tenisi bırakmaya karar verdi. Bu dönemde kriket oynamaya başlayan sporcu, Avustralya Kadınlar Kriket Ligi’nde yer aldı.

Barty, 20 yaşına girmeden kısa bir süre önce, 2016’nın başında tenise geri döndü. 2017’de tek bayanlarda, ilk WTA şampiyonluğu’nu Malezya Açık’ta kazandı. Ertesi yıl, sezon sonunda WTA Elite Trophy de dahil olmak üzere iki WTA tek bayanlar şampiyonluğu elde etti.

Dellacqua emekli olmasına rağmen, çiftlerde kendini geliştirmeye devam etti ve 2018’de ABD Açık’taki ilk Grand Slam şampiyonluğu unvanı da dahil olmak üzere kariyerinin en büyük dört çiftler şampiyonluğunu kazandı. 2019’da Miami Açık’ta ilk Premier Zorunlu tek bayanlar şampiyonluğunu kazanarak WTA tenis sıralamasında ilk 10’a girdi. Ve kariyerinin en iyi derecesini ilk kez bir Grand Slam kazanarak almış oldu Barty.

Kaynak: New Yorker, Eurosport

avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Haziran 2019