Fransa, Şiddete Maruz Kalan Kadınların Otel Masraflarını Karşılayacak

Fransa’nın Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa, zorunlu karantina sebebiyle, aile içi şiddete maruz kalan kadınların artış gösterdiğini, bu kadınların evden uzaklaşabilmeleri için otel masraflarının karşılanacağını açıkladı.

Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa, ayrıca ülke çapındaki marketlerde yaklaşık 20 merkezin açılacağını, böylece kadınların yiyecek alırken yardım alabileceklerini söyledi.

Hükümet ayrıca, artan hizmet talebine yanıt vermelerine yardımcı olmak için kadına yönelik şiddete karşı mücadele veren sivil toplum örgütlerine  için bir milyon avro hibe ettiğini duyurdu.

Hükümetin geçen hafta,  kısıtlamalar yürürlüğe girdikten sonra aile içi şiddetin Paris’te% 36 ve Fransa’nın başka yerinde e% 32 arttığını söyledi. Bu süreçte iki kadın cinayeti işlendi.

Fransa, 17 Mart’ta ülke çapında karantina uygulamasına geçildi ve bu kısıtlama en az 15 Nisan’a kadar yürürlükte olacak. Yiyecek veya ilaç satın almak, doktora gitmek, egzersiz yapmak veya evcil hayvanlara dışarda dolaştırılması dışında evden çıkılması yasak.

Aile içi şiddette artış

Aktivistler, karantina tedbirlerinin aile içi şiddette ciddi bir artışa neden olacağını ve mağdurların yardım almasını zorlaştıracağını ifade ediyor.

Daha önce bu konuda uyarı yapan Schiappa, Fransa’da kadınları şiddet eğilimli partnerlerinden uzaklaşabilmesi için otel masraflarının karşılanacağını söyledi.

Ayrıca kadınlar, marketler içinde açılacak danışma merkezlerinden yardım alabilecek.

Fransa geçen hafta kadınları eczanelerde aile içi şiddeti bildirmeye teşvik etmek için ayrı bir girişim başlatmıştı.

İspanya’da da kadınlar eczanelere gidip, “Maske 19” şifreli kelimesini kullanarak yardım isteyebiliyor.

Kaynak: France 24

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Mart 2020