Fransa’da 2019 yılında 137 Kadın Cinayeti Yaşandı

Kadına yönelik şiddetin en fazla görüldüğü Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin başında gelen Fransa’da, 2019 yılında 137 kadın öldürüldü. Fransa’nın Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa, “Fransız kültürü son derece cinsiyetçi” diyor.

Fransa’da açıklanan 2019 verilerine bakıldığında kadına yönelik şiddette geçtiğimiz yıla oranla artış olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl 121 kadın, eşi ya da erkek arkadaşı tarafından öldürülürken, 2019 yılının başından bu yana 137 kadın şiddet sonucu hayatını kaybetti.

Ancak hükümet raporlarında bu sayı 117 olarak açıklandı. 22 kadın cinayeti ise hala araştırılıyor. Yapılan araştırmada, öldürülen kadınların yüzde 22.4’ünün 33-39 yaş aralığında olduğu belirlendi.

Kadınların yüzde 12’sinin hayatlarında en az bir kez tecavüze uğradığı Fransa’da her yıl 220 binden fazla kadın ise aile içi şiddete maruz kalıyor. Her 4 kadından 3’ü tekrar eden şiddet eylemlerine maruz kalırken, her 10 kadından 8’i ise psikolojik veya sözlü tacize maruz kalıyor.

Şiddete maruz kalan kadınların yüzde 17.2’sinin 40 – 49 yaş, yüzde 15.5’inin 20-29 aralığında olduğu kaydedildi. Hayatını kaybeden kadınların yüzde 49.1’inin şiddet gördüğünün ancak cinayetten sonra anlaşıldığı vurgulandı.

Kadın cinayeti işleyenlerin yüzde 32.8’inin ise intihar ettiği kaydedildi.

“Fransız toplumu oldukça cinsiyetçi”

Fransa’nın Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa’ya göre, kadın cinayetlerinin artmasının nedenlerinden biri de Fransız kültürü.

Fransız toplumunun çok cinsiyetçi olduğunu ve evrim geçirmesinin zor olduğunu düşünüyorum” diyen Schiappa, hükümetle cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığına karşı kültürel bir savaş kazanmaya çalıştığını ama bunun çok zor olduğu ifade etti.

35 bin kadın şiddete karşı yürüdü

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Paris sokaklarında yaklaşık 35 bin kişi, kadına yönelik cinayeti ve şiddeti protesto etmek için yürüdü.

Yürüyüş, Fransız hükümetinin aile içi şiddet konulu ulusal istişarenin ardından yeni tedbirler almayı planlamasından iki gün önce düzenlendi.

Başbakan Edouard Philippe, Eylül ayında, aile içi şiddete maruz kalan kadınlar için sığınma evlerinin kapasitesinin artırılmasına yönelik 5 milyon euro yatırım yapılacağı vaadinde bulunmuştu. Ayrıca,  polisin aile içi şiddet vakalarını nasıl ele aldığının denetlenmesinin yanı sıra, yasal olarak süreci hızlandırmak için uzman savcıların ve mahkemelerin atanmasını da teşvik edeceğini açıklamıştı.

Kaynak: CNN

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Kasım 2019