Fransa’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı “Biz Hepimiz”

Fransa’da bu yılın başından itibaren kadın cinayetlerinin sayısı 100’ü geçti. #NousToutes (Biz Hepimiz) adlı feminist örgüt, katledilen kadınların isimlerini taşıdıkları dövizlerle Paris’te kadın cinayetlerini protesto etti.

Euronews

Fransa’da eşleri veya erkek arkadaşları tarafından öldürülen kadınlar yeniden ülke gündeminde. Fransız hükümetinin verdiği rakamlara göre 2019 yılında 101 kadın aile içi şiddet sonucu hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde Paris’te yaşamını yitiren kadınların sayısına dikkat çekmek,  yaşamak ve bir kişi daha eksilmemek için “Biz Hepimiz” adlı feminist örgütün büyüttüğü isyan büyük ses getirdi. Protestolara katılan kadınlar ellerinde dövizlerle kadın cinayetlerini Paris meydanında protesto etti.

Hükümet yapısal olarak değişmeli

Fransa’da kadınlar, kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı 23 Kasım’da düzenleyecekleri yürüyüşe çağrı yaparken şöyle söylüyorlar: “Cinsel şiddetin son bulması için, hükümetin yapısal olarak değişmesi ve bu konuyla alakalı tüm alanlarda kamu politikalarının birbiriyle ilişkilendirilerek ele alınması gerekiyor: eğitim, sağlık, ekonomi, çevre, barınma, kültür, güvenlik… Şiddet karşıtı bir kamu politikası ancak, tüm toplumun davranış ve düşüncelerini değiştirmeyi hedefleyen politikalar ve radikal yollarla sağlanabilir.”

Kadına yönelik şiddete karşı bütünlüklü bir kamu politikası şart

Fransa’da kadınların yıllardır verdiği hak mücadelesinin sonucunda oluşan, taleplerinin birkaçı ise şu şekilde: Esas olarak eğitimde ilkokuldan üniversiteye kadar toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddeti önlemeye yönelik derslerin zorunlu ders olarak müfredatta olması; tepkiyle birlikte başlatılan gelip-geçici sözlerin ve iletişimin ötesine geçen ulusal bir kadına yönelik şiddeti önleme kampanyası; şiddete maruz bırakılan kadınların başvurabileceği merkezlerin ve sığınma evlerinin çoğaltılması; öğretmenler, sağlık çalışanları, polisler gibi kamuda çalışan kişilere gerekli eğitimlerin verilmesi…

Fransa’da kadınlara karşı cinsel şiddetin son bulmasına ilişkin bütünlüklü bir kamu politikası uygulanmalıdır. Hukuktan eğitime, ekonomiden sağlığa tüm alanlarda söylem ve uygulamalarla ‘cinsler arası eşitsizlik’ ortadan kaldırılmalıdır. Kadına yönelik şiddete karşı cezai yaptırımlar arttırılmalı ve iyi hal indirimleri uygulanmamalıdır.

Başbakan dernek ve polis temsilcileriyle buluştu

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, protestoların ardından kadın dernekleri, barolar ve polis temsilcileriyle görüştü.

Kadına yönelik şiddetle mücadele için 1000 farklı noktada sığınma evleri açılacağını bildirdi.

Kadınların polisleri şikayet etmeleri üzerine 2020 başından itibaren 400 polis karakolunda denetim yapılacağını belirten Philippe, kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin, elektronik kelepçeyle takibe alınması fikrini de hayata geçirebileceklerini belirtti.

Kadın cinayetlerini önlemek için 5 milyon euroluk bir bütçenin ayrılacağını belirten başbakan Philippe, hukuki süreçlerin de sadeleştirileceğini, kendilerini tehdit altında hisseden kadınların korunması için şartların iyileştirileceğini ifade etti.

Kaynak: Birgün, BBC Türkçe

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Eylül 2019