Gazeteci Çiğdem Toker’e Sedat Simavi ‘Yılın Gazetecilik Ödülü’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri’ne kadınlar damgasını vurdu. Gazeteci Çiğdem Toker, ‘Gazetecilik’, gazeteci Büşra Sanay ‘Sosyal Bilimler Övgü’, Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı ‘Spor’ ve Gizem Aras ‘Radyo Övgü’ ödüllerine layık görüldü.

TGC Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ergin ve Gazeteci Çiğdem Toker

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu. Gazetecilik, radyo, televizyon, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık ve spor alanlarında dağıtılan ödüllerin sahibi birçok kategoride kadınlar oldu.

Yılın Gazetecilik Ödülü Çiğdem Toker’in oldu

Cumhuriyet Gazetesi’nde 2017–2018 tarihleri arasında yayınlanan, “Kamu İhalelerinde Davet Yöntemi”  başlıklı tematik köşe yazıları nedeniyle gazeteci Çiğdem Toker ‘Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldü.

Toker, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gazeteciliğin kuşatma altında olduğu bir dönemde bu ödülü almasının çok önemli olduğunu ifade etti:

“Bu ödüle değer görülmek bir gazeteciye motivasyon vererek, daima erişilmesi gereken bir çıtanın olduğunu gösteriyor. Ben bu ödülü 13 yıl arayla ikinci kez alıyorum. 2005 yılında ilk ödülümü Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) aldım. AKM’nin bugün yerinde olmayışı, yıkılarak yok edilmiş olması tek başına çok fazla şeyi temsil ediyor ve anlatıyor. Bu ödülü gazeteciliğin pek çok farklı yerden ve alandan kuşatma altında olduğu bir dönemde almanın da ayrı bir önemi var. Bunu bir olumsuzluk anlamında söylemiyorum. Gazetecilik bu kuşatma altında dahi halkın haber alma hakkı için ısrarlı ve istikrarlı olmayı gerektiriyor. Bende bu ödülü gazeteciliği her koşulda, özgürlüğünden dahi yoksul kalma pahasına sürdüren ve bunda kararlı olan meslektaşlarım adına kabul ediyorum.”

Ödül alan bir diğer isimse gazeteci Büşra Sanay oldu. “Kardeşini Doğurmak: Türkiye’de Ensest Gerçeği” adlı eseri nedeniyle ‘Sosyal Bilimler Övgü Ödülü’ne değer görüldü. Sanay, bu kitapta, yıllarca süren titiz bir çalışmayla ensest mağdurlarından ailelere, sosyologlardan ilahiyatçılara, hukukçulardan eğitimcilere, psikologlardan adli tıpçılara kadar her kesimden insanla konuşarak Türkiye’nin ensest tablosunu ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz günlerde FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda dünya şampiyonu olan Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı ise Avrupa Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olması nedeniyle ‘Spor Ödülü’ne layık görüldü.

Gizem Aras ise TRT Radyo ‪1’de 6 Ocak ve 17 Şubat 2018 tarihlerinde yayınlanan “Beşik (1 ve 7. Bölümler)” adlı radyo programı nedeniyle ‘Radyo Övgü Ödülü’nü  aldı.

Hakikat Sonrası (Post-Truth) çağında gerçekliği bizlere taşıyan gazetecilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Sedat Simavi ödüllerini alan gazeteciler kadın gerçekliğini hepimize taşıdılar. Kadın hareketinin sözcüsü ve sesi, gazetecilik mesleğinin yüz akı oldular.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak Çiğdem Toker başta olmak üzere, Büşra Sanay, Gizem Aras‘ı, Vakıfbank ve Türkiye Kadın Voleybol Takımı’nı tebrik ediyoruz.  Hepsiyle gurur duyuyoruz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Aralık 2018