Gazeteciler için Rehber: Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Nasıl Yapılır?

Online haber portalı Bianet ve Kaos GL’nin ortak çalışmasıyla hazırlanan ‘Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Elkitabı’ gazetecilere toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bir habercilik anlayışı benimsemeleri için rehberlik eden Türkçedeki tek kaynak.

Görsel: Bianet

Elkitabı, Bianet’in Kadın ve LGBTİ haberleri editörü Çiçek Tahaoğlu ve Bianet’in ifade özgürlüğü editörü Elif Akgü‘ün, gey, lezbiyen, biseksüel, trans eşcinsel haber portalı Kaos GL’yle yürüttükleri çalışma sonucu hazırlanmış.

‘Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Elkitabı ve Online Kütüphanesi Projesi’ adlı bu çalışma, Nisan 2016-Haziran 2018 aralığında Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı (DİHAA) Fonu mali desteğiyle  gerçekleştirilmişti. Kaos GL ile birlikte düzenlenen İstanbul, Mersin, Bursa, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Diyarbakır, Muğla, Edirne ve Dersim’de gerçekleştirilen atölyelerde yerel kadın ve LGBTİ örgütleri temsilcileri, gazeteciler, akademisyenler ve iletişim fakülteleri öğrencileri bir araya gelmişti.

Supervizörlüğünü Sevda Alankuş’un, koordinatörlüğünü ise Öznur Subaşı’nın yürüttüğü proje dahilinde yayımlanan 72 sayfalık bu elkitabında, “Kadınlar ve LGBTİ+l’lar ne zaman haber olur? Ne zaman haber olmaz?”“Haber kaynaklarıyla iletişim”“Haberde cinsiyetçilikten kaçınmak için 14 madde”, “bianet haber merkezinden deneyimler” gibi başlıklar yer alıyor.

Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak  üç dilde e-kitap formatıyla yayımlananan kitabın Türkçe versiyonunu basılı hali de mevcut.

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Kasım 2018