Geç, Güç ama Sonunda:
Arzu Çerkezoğlu DİSK’in İlk Kadın Genel Başkanı

1967’de kurulan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) başkanlığına Arzu Çerkezoğlu getirildi. Çerkezoğlu, 51 yıllık DİSK tarihinin ilk kadın başkanı oldu.

DİSK Yönetim Kurulu’nda yapılan oylamada Arzu Çerkezoğlu DİSK’in yeni genel başkanı olarak seçildi. Cafer Konca da Arzu Çerkezoğlu’ndan boşalan genel sekreterlik görevine getirildi.

3 dönem Tüm Sağlık Sen ve ardından Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nda (SES) Şube Başkanlığı görevlerini yürüten Çerkezoğlu, 2013 yılında DİSK Yönetim Kurulu’na seçilen ilk kadın olmuş,  Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’na verdiği röportajda kadın işçilere ve kadınların sendikal mücadele içindeki durumlarına dair şunları belirtmişti:

“Uzun zamandır sendikal hareket içinde yaptığımız tartışma ve tespitler ışığında baktığımızda, işçi sınıfının yapısının önemli değişimler yaşadığı 30 yıllık tarihsel bir dönemin içinden geçiyoruz. İşçi sınıfı nicel ve nitel olarak tarihinde hiç olmadığı kadar bir büyüme içinde. Artık farklı toplumsal kesimlerin, hekimlerin, hemşirelerin, mühendislerin, gazetecilerin işçileştiği bir süreci yaşıyoruz. Tam da böyle bir dönemde işçi sınıfı içerisinde kadınların ağırlığının arttığı, kadın taleplerinin, mücadelesinin, kadın emeği sömürüsünün temel parametrelerden biri olduğu bir süreçten geçiyoruz.

Kadınların sadece yönetimde temsiliyetle sınırlı olmadığı, sendikal hareket içinde bütünlüklü bir kadın mücadelesine ve kadın emeği sömürüsüne karşı bir programa ihtiyaç var. Bu kuşkusuz yönetimlerde temsiliyetle de bütünleştiğinde anlamlı olabilecek. Delegelerimiz ve DİSK iradesi 48 yıllık örgütümüzde, federasyon düzeyinde ilk kadın yönetici olma görevini bana verdiler ve bunun sorumluluğuyla hareket edeceğim.”

Geç ve güç de olsa, sözlerden tam 5 yıl sonra, Genel Başkanlık görevine gelen Azu Çerkezoğlu, sonunda kadın mücadelesine cesaret ve umut oldu. Kendisini dirayetli mücadelesinden dolayı kutluyor, başarılar diliyoruz.

Son olarak, Arzu Çerkezoğlu’nun 8 Mart haftasında paylaştığı, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR) tarafından hazırlanan ‘Türkiye’de Kadın İşçi Gerçeği’ raporununa dair açıklamasını bir daha gündeme getirmek istedik. Umuyoruz ki, sendikal mücadele içerisindeki kadınlar güçlendikçe, kadınların emek mücadelesi de büyüyecek.

* Çiçek Tahaoğlu’nun 3 Nisan 2013’te bianet’te yayınlanan Arzu Çerkezoğlu: DİSK’te Yeni Bir Süreç Başlıyor” yazısının tamamını okumak için tıklayınız. 

**Arzu Çerkezoğlu’nun ekmek ve gül tarafından yayınlanan “Türkiye’de Kadın İşçi Gerçeği” videosunu görüntülemek için tıklayınız. 

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
31 Mayıs 2018