‘Geleneksel Erkeklik’ Ruh Sağlığına Zarar Veriyor

Amerikan Psikoloji Derneği’nin 40 yıl süren araştırmalara dayandırarak hazırladığı yeni bir rapora göre, ‘geleneksel erkeklik ideolojisi’ erkeklerin zihinsel sağlığı üzerinde ciddi derecede zararlı bir etkiye sahip.

Fotoğraf: Getty Images / Women in the World

Bu sonuç, uzun süredir bu ideolojinin tehlikeleri hakkında uyarılarda bulunan kadın hakları aktivistlerine sürpriz gelmeyebilir.

APA’nın ‘Erkek Çocukları ve Erkekler ile Psikolojik Uygulama Rehberi’ne göre, ‘geleneksel erkeklik ideolojisi’ne maruz kalan genç erkeklerde, sınırlı psikolojik gelişim, kısıtlı davranış, cinsiyet rolleri üzerine kafa karışıklığı, stres ve genel olarak ‘olumsuz zihinsel ve fiziksel etkiler’ baş gösteriyor.

Raporda, genç erkeklerin ‘erkeklik ideolojisine’ uyum sağlamaya çalışırken, duygularını bastırarak, başkalarından yardım istemekten kaçınarak, riskli ve saldırgan davranışlarda bulunarak zayıf görünmemeye ve ‘kadınsı’ davranışlardan uzak durmaya çalıştıkları belirtiliyor. Rapor, ‘erkeklik ideolojisi’ ile ilişkilendirilen olumsuz davranışlar arasında cinsel taciz, zorbalık, hem başkalarına hem de kendilerine yönelik şiddet eğilimi ve homofobiyi gösteriyor.

Rapora göre, erkeklerin kadınlardan dört kat daha fazla intihar eğilimi olmasına rağmen, depresyon, anksiyete ve yalnızlık gibi zihinsel bozukluklarla teşhis edilme ihtimalleri daha düşük. Raporda, erkeklerin hassasiyetlerine dair geleneksel stereotiplerin, bu tip teşhislerin yapılmasını engellediği ifade ediliyor. Rapora göre, ABD’de erkekler cinayetlerin yüzde 90’ının failiyken, yüzde 77’sinde kurban konumunda.

Rapor, bu şekilde yetiştirilen erkeklere yardım etmek için, psikologların erkek hastaları kendi önyargılarını incelemeye teşvik etmeleri gerektiğini belirtiyor. Rapora göre, böyle bir terapi süreci, erkeklerin hem ‘güç, ayrıcalık ve cinsiyetçiliğin’ nasıl çalıştığını daha iyi algılayabilmelerini ve bu şekilde kendilerine biçilmiş dar rollerden sıyrılabilmelerini sağlayacak.

Kaynak: womenintheworld.com

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Şubat 2019