Girişimci Ilgın Yazgan, Davos’ta Markasının Hikayesini Anlattı

Girişimci Ilgın Özdemir Yazgan, Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki zirvesinde, ABD eski Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton tarafından desteklenen “Dünyada 100.000 Kadın” projesinin lansmanı kapsamında, “Örnek Girişimci” olarak hamile kadınlar için kıyafet tasarlayan markası Accouchée’nin hikayesini anlattı.

Hamilelik sırasında ve sonrasında kadınların yaşadığı kıyafet sıkıntısını anne olduktan sonra bizzat deneyimleyen Ilgın Özdemir Yazgan, Accouchee isimli bir marka hayata geçirdi.

Accouchee, doğum öncesi ve sonrası dönemlerde kadınların iş hayatı ve sosyal hayattan kopmamalarını hedefleyen tasarımlar sunan bir marka.

Kısa sürede büyük başarılara imza atan 36 yaşındaki girişimci, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in eşi Cherie Blair’in kurduğu ve kadın girişimcileri destekleyen programlar yürüten Cherie Blair Foundation For Women’ın destek programına katılmaya hak kazandı.

Markasını  kısa sürede dünyaca ünlü mağaza zincirleri Harvey Nichol’s ve Galeries Lafayette’de satışa sunmaya başlayan genç girişimci, Cherie Blair’in davetiyle 22 Ocak’ta başlayan Dünya Ekonomik Zirvesi’nde ABD eski Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton tarafından da desteklenen “Dünyada 100.000 Kadın” projesinin lansmanında “Örnek Girişimci” olarak hikayesini anlattı.

Davos’un ilk günü düzenlenen toplantıda, aralarında dünyanın en zengin ilk 100 kişisi, işadamları, siyasetçilerin olduğu konuklara bir kadın girişimci olarak girişim yolculuğunu anlattı.

150 bin dolar sermayeyle Accouchée’yi kurmaya karar verdiğini anlatan Yazgan, “Dünyada yılda 130 milyon kadın doğum yapıyor, bunların yüzde 43’ü işi bırakıyor, yüzde 60’ı bundan pişmanlık duyuyor. Hayalim kadınları sosyal hayattan ve iş hayatından koparmayacak global bir Türk markası olmak” diyor.

Ilgın Özdemir Yazgan hakkında

TED Ankara Koleji’nden mezun olan Yazgan, ODTÜ, Bilkent ve K.U. Leuven üniversitelerinden eğitim aldı. Avrupa Yatırım Bankası, Accenture Yönetim Danışmanlığı ve Petrol Ofisi gibi farklı kurumlarda ve pozisyonlarda 14 sene boyunca çalıştıktan sonra Accouchée’yi kurdu.

Kaynak: Akşam, Hürriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Ocak 2020