Google çalışanları cinsel tacize karşı iş bıraktı

Dünya genelinde binlerce Google çalışanı, cinsel taciz, cinsiyet eşitsizliği ve sistematik ırkçılığa karşı geçtiğimiz hafta kollektif olarak iş bırakma eylemi yaptı.

Fotoğraf: Noah Berger / AP

Zürih, Hayfa, Berlin, Londra, Dublin ve New York başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki Google çalışanları, şirketin kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığını protesto etti.

Andy Rubin’e yönelik cinsel istismar iddialarının Google tarafından gizlendiğinin ortaya çıkmasının, protestoların geniş yankı bulmasında etkili olduğu belirtiliyor. New York Times, Google’ın Android cep telefonu yazılımının yaratıcısı Rubin’e 90 milyon dolarlık bir tazminat paketi verdiğini ancak işten ayrılmasına neden olan cinsel istismar iddialarını gizlediğini ortaya çıkarmıştı.

“Masamda değilim çünkü…”

İş bırakma eylemine katılan çalışanlar, “Ben masamda değilim, çünkü diğer Google ve yüklenici firma çalışanlarıyla cinsel taciz, suiistimal, şeffaflık eksikliği ve kimse için uygun olmayan işyeri kültürünü protesto için iş bırakma eylemi yapıyor olacağım” yazılı bir not bıraktı.

Bir çalışan Sky News’e verdiği demeçte, sadece Google’da değil, tüm işyerlerindeki tacizlerin son bulmasını istedikleri ve faillerin korunmasına karşı çıktıkları için eylemlere katıldıklarını söyledi: “İnsanlar herhangi bir işyerinde, herhangi bir işveren tarafından tacize maruz kalanların yanında durmak için buradalar.”

Fotoğraf: Lauren Hepler / Guardian

Çalışanların talepleri

Eylem günü, şirket çalışanları beş maddeden oluşan bir talep listesi yayımladı. Listede, taciz ve ayrımcılık durumlarında, çalışanların talep ve anlaşmazlıklarını mahkeme yerine şirket içinde çözümünü öngören ‘zorunlu hakemlik’ uygulamasına son verilmesi, ücret ve fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması, cinsel tacizlerle ilgili halka açık bir şeffaflık raporu yayınlanması, cinsel tacizlerin güvenli ve anonim bir şekilde rapor edilmesini sağlayacak bir süreç geliştirilmesi ve Yönetim Kurulu’nda bir çalışan temsilcisinin bulundurulması yer alıyor.

Google’ın CEO’su protestoları destekledi

Cinsel suiistimale karşı sert bir tutum benimsediklerini belirten Google’ın CEO’su Sundar Pichai ise protestolara katılan çalışanları desteklediklerini ifade etti: “Çalışanlar politikalarımızı ve iş süreçlerimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda yapıcı fikirler geliştirdiler. Bu fikirleri eyleme dönüştürmek için tüm geri bildirimlerini dikkate alıyoruz.”

Pichai, eylemlerden sonra çalışanlara gönderdiği e-postada şirketin ‘geçmiş eylemleri’ için özür diledi: “Birçoğunuzun hissettiği öfke ve hayal kırıklığını anlıyorum. Bunu ben de hissediyorum ve toplumumuzda ve Google’da çok uzun süredir devam eden bir meselede ilerleme kaydedilmesi için elimden geleni yapacağım.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Kasım 2018