Google’dan Duygu Asena’ya 73. Doğum Günü İçin Doodle

Google, Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden kabul edilen feminist gazeteci, yazar Duygu Asena’nın doğum günü için Doodle yaptı.

Duygu Asena Temmuz 2006’da yaşamını yitirmişti. Kadın hakları konusunda önemli çalışmalar yürütmüş, kadın sorunlarına değinen “Kadının Adı Yok” kitabıyla kadın erkek eşitliği mücadelesine katkı sunmuş Duygu Asena’nın bugün doğum günü.

Google, bu vesileyle bugün Asena’yı Doodle’a taşıdı. Doodle sayesinde Duygu Asena’nın yaşamı doğum gününde birçok kişiye ulaştı.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nin 2007’den bu yana verdiği Duygu Asena Ödülü bu yıl, Cumartesi Anneleri’ne verilmişti:  “Özellikle bir kadın direnişi olarak öne çıkan ve süren Cumartesi Anneleri’ne sunmak hem doğal hem de çok anlamlı olur diye düşündük.”

Duygu Asena Kimdir?

Feminist, gazeteci, yazar 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Duygu Asena, Atatürk’ün yaveri aynı zamanda dönemin CHP milletvekili Ali Şevket Öndersev’in torunudur. Ortaöğretimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Pedogoji bölümünden mezun olmuştur. İş hayatına pedagog olarak başlayan Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Evleri’nde çalıştı.

1972 yılında ilk kez Hürriyet’te yazmaya başlayan Asena, çeşitli gazete ve dergilerde gazeteci ve yönetici olarak yer aldı. 1992 ve 1997 yılları arasında TRT-2 kanalında yer alan “Ondan Sonra” adlı televizyon programını hazırlayıp sundu.

Gazeteciliğinin yanında yazarlığa da ilgi duyan Asena, ilk kitabı olan “Kadının Adı Yok” ile Feminist yazarlar listesine ismini yazdırdı. 1988 yılında kitap müstehcen bulunduğu için yasaklandı. Oldukça uzun süren dava sonucunun ardından, tekrar yayımına izin verildi ve aynı yıl kitap yönetmen Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı.

Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti.

Türkiye’de kadın hareketine, yazmış olduğu eserleriyle önemli katkılar sunan Duygu Asena, Dünya genelinde de en önemli feminist yazarlar arasında yer almaktadır.

Eserleri

Kadının Adı Yok (1987), Aslında Aşk Da Yok (1989), Kahramanlar Hep Erkek (1992), Değişen Bir Şey Yok (1994), Aynada Aşk Vardı (1997), Aslında Özgürsün (2001), Aşk Gidiyorum Demez (2003), Paramparça (2004).

Kaynaklar: Bianet, T24, Habertürk

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Nisan 2019